17.07.2017 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brno začíná s tříděním bioodpadu přímo u domu

Městská společnost SAKO spolu se statutárním městem Brnem spustila pilotní projekt na třídění bioodpadu přímo v domech a v předzahrádkách. Jeho cílem je omezit podíl využitelného biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu. Biologický odpad je svážen do městské kompostárny, kde je zpracován na kompost, který je následně vracen zpět do půdy. Ve městě přibylo koncem června přes 150 hnědých popelnic

Třídění a následné kompostování biologicky rozložitelného odpadu, ať už doma na vlastních zahrádkách, nebo do hnědých popelnic má smysl právě v hospodaření a koloběhu organické půdní hmoty, která má zásadní dopad na úrodnost půdy a její schopnost udržet vláhu.

K ověření zájmu o třídění bioodpadu byla vybrána oblast Stránice a okolí. „Lidé měli možnost do poloviny dubna směřovat na úřad městské části Brno-střed žádost o přistavení popelnice, ve které uvedli, jak velkou nádobu potřebují a kam má být přistavena. Celkem požádalo o hnědou nádobu 162 domů, z toho 109 chtělo popelnici o objemu 240 l a 53 zájemců o objemu 120 l,“ přibližuje Jasna Flamiková, místostarostka městské části Brno-střed.

Rozvoz hnědých nádob proběhl od pondělí 19. 6. do pátku 23. 6. 2017. Celkem tak bylo rozmístěno více než 150 hnědých popelnic. Zájemcům o třídění odpadu byl předem rozeslán harmonogram rozvozu spolu s kontakty na dispečink a mistra svozu. Při distribuci hnědých odpadových nádob zároveň lidé dostali do schránek leták s informací, co do nich mohou odkládat a co do nich naopak nepatří.

„Průběžně budeme vyhodnocovat zaplněnost černých popelnic na směsný odpad v lokalitě. Očekáváme, že se potvrdí zkušenost z jiných měst, že díky pohodlnějšímu třídění papíru, plastu a bioodpadu se sníží množství zbytkového odpadu natolik, že bude možné dojít k úpravě frekvence jeho svozu, a tím k výraznému snížení nákladů města. Pokud se na základě dat prokáže tento trend, budeme hnědé nádoby distribuovat i do dalších částí města,“ uvedl Martin Ander, náměstek primátora pro životní prostředí.

V současnosti mají Brňané možnost třídit biologicky rozložitelný odpad na všech 37 sběrných střediscích. Nad rámec systému sběru odpadu město nabízí občanům pořízení kompostéru k vlastní nemovitosti za poloviční pořizovací cenu v rámci projektu Miniwaste. Této možnosti dosud využilo více než 1000 občanů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down