30.06.2023 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezpečně na zahraniční dovolenou

Každoročně vyrážejí miliony Čechů po vlastní ose strávit alespoň část své dovolené do zahraničí. Jak takový pobyt prožít bezpečně a v pohodě?

Platforma VIZE 0 společně s Českou kanceláří pojistitelů a společností GLOBAL ASSISTANCE připravily pro české motoristy souhrn potřebných informací, které byly prezentovány na tiskové konferenci konané 19. června 2023.

Všichni, kdo vyrážejí na zahraniční letní dovolenou, se těší na prožití příjemných dnů. Bohužel se však nejednou při cestě do příslušného cíle, pobytu či návratu zpět domů mohou objevit nečekané problémy. Kdo se na cestu i pobyt náležitě připraví, výrazně snižuje pravděpodobnost, že jeho vysněná dovolená nebude probíhat podle jeho představ.

„V rámci škod z povinného ručení evidujeme v zahraničí za rok 2022 celkem 7 028 nehod, což je 3,7 procenta všech škod včetně těch na českém území,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů a dále radí: „Před cestou do zahraničí si zkontrolujte, jestli máte vytištěnou zelenou kartu, která prokazuje, že máte v pořádku povinné ručení na vozidlo. V digitální podobě ji budete moci mít na cesty mimo ČR až v roce 2025. Navíc v případě nehody na ní naleznete potřebné telefonní číslo na asistenční služby.“

„Před cestou autem do zahraničí vždy doporučujeme prověřit technický stav vozidla, zejména kola a kapaliny. Dále je vhodné zkontrolovat povinnou výbavu vozidla, vybavit se dostatečným množstvím reflexních vest – v závislosti na počtu cestujících – a předem se informovat o platné legislativě v oblasti provozu na pozemních komunikacích v zahraničí. Každý, kdo jede autem do zahraničí, by si před cestou také měl zkontrolovat parametry pojistné smlouvy a měl by si zajistit kvalitní asistenční služby s odpovídajícími parametry a finančními limity. Náklady na zajištění například odtahu v zahraničí jsou totiž několikanásobně vyšší než v České republice,“ upozorňuje Aleš Marcol ze společnosti GLOBAL ASSISTANCE, která se ročně postará o několik tisíc řidičů potřebujících pomoc v zahraničí.

Nejčastěji navštěvovanou destinací je Chorvatsko, následují Itálie a Francie. Je třeba pečlivě naplánovat, kudy a kdy vyrazíme na cestu. Počítejme s možnými dopravními komplikacemi. V náležité kondici musí být automobil i řidič. Nesnažme se jet na jeden zátah. Unavený šofér je velmi nebezpečný, riziko zavinění nehody mnohonásobně vzrůstá.

S předstihem zkontrolujme platnost všech dokladů. Dobré je seznámit se alespoň se základy pravidel silničního provozu států, jimiž budeme projíždět. Vyplatí se vědět i to, co a za kolik budeme v zahraničí tankovat. Rozhodně je užitečné se seznámit i s výší a způsobem úhrady poplatků za používání dálnic, některých tunelů či mostů.

Buďme připraveni i na možnost závažnější poruchy vozidla, zdravotní komplikace nebo dopravní nehodu. V takovém případě se po celé EU dovoláme policistům, zdravotníkům i hasičům na jednotném telefonním čísle 112. „Při jednání s dopravními policisty zachovejme chladnou hlavu. Rozhodně se vyvarujme jakýchkoliv invektiv či dalšího nevhodného chování. V řadě států za to hrozí přísné tresty. Pozor také na agresivitu vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Zahraniční policisté si takového jednání pozorně všímají a nekompromisně je trestají,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0

Motoristé často hledají na různých webových portálech, kde najít relevantní informace k jejich cestám do zahraničí. „Pokud je najdou, tak si u nás ověřují, zda jsou pravdivé, protože často je možné dohledat i protichůdné informace,“ uvádí Libor Budina z Platformy VIZE 0. Nejčastěji se jedná například o to, zda je povinný hasičský přístroj u osobního vozidla v Polsku, který je sice nutnou výbavou pro registrovaná vozidla v této zemi, ale pro ty zahraniční neplatí díky Vídeňské úmluvě.

Dále se jedná o elektronické dálniční známky v Rakousku zakoupené on-line, kdy se rozšířila polopravda, že i krátkodobá elektronická dálniční známka platí až od 18. dne od zakoupení. Toto pravidlo je platné pouze u ročních dálničních známek při zakoupení soukromým spotřebitelem. Další dotazy se týkají třeba emisních plaket, přepravy domácích mazlíčků, třetí registrační značky na nosiče kol a také řízení skútru do 125 cm3 s automatickou převodovkou.

Společná rodinná dovolená je nesporně náročnou emoční událostí, kdy může dojít ke zvýšení stresové zátěže. Dovolenou proto pečlivě předem naplánujte. Připravte se na to, že se dozajista setkáte s kumulovaným stresem v podobě kolon, únavy, nervózního partnera, vztekajících se dětí nebo špatně fungující klimatizace… „Pokud se začne blbá nálada blížit ke kritické hranici, raději si udělejte pauzu, oddychněte si, usmějte se na sebe – a slibte si, že takto to bude po celou dovolenou. A proč vlastně ne? Prožíváme přece jedny z nejkrásnějších dní roku, tak proč si to pořádně neužít,“ radí Lenka Čermáková, akreditovaná dopravní psycholožka.

Průvodce bezpečnou a pohodovou cestou do zahraničí včetně materiálů z tiskové konference najdete ne webu Platformy VIZE 0 www.platformavize0.cz v sekci témat Cesta autem do zahraničí.*

Zdroj: Platforma VIZE 0

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down