18.03.2020 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezpečně na silnicích v době pandemie

Pandemie snižuje počty vozidel na silnicích. Dodržujme pravidla provozu a nesnižujme pozornost. Případné nehody zbytečně zaměstnají složky IZS. Buďme ohleduplní ke všem. Zdravotníky aktuálně potřebujeme jinde. Nezaměstnávejme je ještě při případných dopravních nehodách.

Také Česká republika se potýká s koronavirovou pandemií. Jsou zavřené školy, lidé by měli omezit pohyb na veřejnosti jen na nezbytně nutnou dobu, jako jsou například docházka do zaměstnání, nákupy, návštěva zdravotnických zařízení.

Ve státech bojujících s koronavirovou nákazou lze pozorovat výrazný úbytek vozidel na silnicích, často až o desítky procent. To s sebou nese pozitivum v podobě zvýšení průměrné rychlosti vozidel jedoucích v době dopravní špičky i o více než 20 km/h.

Na prázdných silnicích ovšem pozornost řidičů nejednou poleví. Podlehnou falešnému pocitu, že mají vše pod kontrolou, nemůže se nic stát… a nejednou také neodolají pokušení jet rychlostí nad povolený limit. Navíc v době, kdy je nadprůměrně teplo a panuje slunečné počasí, povrch silnic je suchý.

„Minimální provoz také může vést k tomu, že se šoféři kromě řízení budou věnovat rizikovým činnostem, jako například telefonování, čtení a psaní esemesek, brouzdání po internetu. To může být velmi ošidné. Snadno může dojít k dopravní nehodě, která zbytečně zaměstná policisty, zdravotníky a nejednou i hasiče,“ říká Roman Budský, předseda expertní rady Platforma VIZE 0.

Všichni účastníci silničního provozu, motorizovaní i nemotorizovaní, by měli dodržovat všechny zásady bezpečného chování. Mezi ty hlavní patří:

  • ODSTUP: Tak jako dodržujeme odstup 2 m mezi sebou z důvodu eliminace rizika nákazy, dodržujme i bezpečný odstup mezi vozidly. Pamatujme na pravidlo 2 sekund.
  • POZOR NA DĚTI: Ve školách se neučí. Mnoho malých dětí se bude pohybovat po silnicích bez doprovodu rodičů. Je třeba jim připomenout zásady bezpečného chování v silničním provozu. Také řidiči musí s jejich zvýšenou přítomností počítat.
  • RYCHLOST: Menší provoz svádí k rychlejší jízdě. Dbejme za každé situace na dodržování rychlostních limitů!!!
  • ÚNAVA: V současné krizové situaci je řada řidičů nákladních automobilů a dodávek přetížená, zásobování je prioritou. Tou ale musí zůstat i bezpečná jízda, aby svůj náklad v pořádku dovezli do cíle. Je potřeba dodržovat povinné přestávky a předcházet únavě a mikrospánku.
  • PŘEDVÍDAVOST: Lidé se ocitli v situaci, která tu ještě nebyla. Řeší mnoho nenadálých problémů a situací. Počítejme s možnými chybami druhých. Nejen motoristů, ale i chodců a cyklistů.
  • ZÁCHRANÁŘSKÁ ULIČKA: V případě, že vznikají kolony pomalu jedoucích či dokonce stojících vozidel, pamatujme na umožnění průjezdu zdravotnických, policejních a hasičských vozidel. To platí nejen na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla.
  • ZÁZNAM O NEHODĚ: Když už se nehoda stane, zachovejme chladnou hlavu a posuďme, zda je potřeba ve všech případech volat Policii ČR. U menších nehod bez zranění stačí pečlivě vyplnit evropský formulář Záznam o nehodě a nezatěžovat tak policisty výjezdem k nehodě. Řádně vyplněný formulář je nezbytným podkladem pro pojišťovnu.

Vážné dopravní nehody zbytečně zaměstnávají policisty, zdravotníky a nejednou i hasiče. Zranění často vyžadují náročnou a dlouhodobou péči zdravotního systému. Bohužel v době, kdy jsou celý integrovaný záchranný systém i zdravotnictví vystaveny enormní zatěžkávací zkoušce v souvislosti s koronavirovou pandemií.

„Péče o jednoho zraněného v důsledku dopravní nehody často zaměstná až desítky zdravotníků. Vážně zranění pak vyžadují náročnou dlouhodobou nemocniční péči. Zbytečně blokují kapacitu zdravotníků i nemocniční lůžka, které aktuálně mohou mít jiné využití. Zaručenou prevencí vzniku takových nehod je dodržovat příslušná pravidla a také počítat s možnými chybami druhých. Silnice je společenské prostředí, kde se obrazně řečeno dnes a denně setkáváme všichni. Víc než kdy jindy bychom teď měli dodržovat základní zásady slušného chování a ohleduplnosti,“ uzavírá Roman Budský.*

Zdroj: Platforma VIZE 0

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down