Bezobslužný stroj s významnou cenou

Společnost Doosan Infracore oznámila zisk nejvyššího ocenění Gold Award na Mezinárodním fóru designu (iF Design) Awards 2021 za design rypadla Concept-X (foto). Stroj jako jednoho z hlavních výherců vybrala porota složená z nezávislých odborníků celého světa.

Organizátoři Mezinárodního fóra designu If GmbH v prohlášení doprovázejícím ocenění Gold Award uvedli: „Koncept posouvá hranice technologie ambiciózní vizí budoucnosti stavebních strojů. Bezobslužné nákladní automobily a rypadla pod dohledem dronů zavádějí systémy známé spíše ze žánru sci-fi. Možnosti jsou nekonečné. Přinášejí vyšší bezpečnost, produktivitu, přesnost i kvalitu.“

První na světě

Jako bezobslužný stavební stroj budoucnosti nepotřebuje rypadlo Doosan Concept-X kabinu pro obsluhu. Spodní část stroje tvoří čtyři samostatné kontinuální pásy. Tato konfigurace je výhodná pro udržení stabilní polohy na nerovném povrchu. Všechny součásti kromě výložníku jsou poháněné motorem a kruhový indikátor na spojovacích plochách umožňuje snadné rozpoznání zátěže.

Concept-X je první bezobslužné a automatizované řešení ovládání na světě, určené pro staveniště, lomy a doly. Stroje jako jsou rypadla a kolové nakladače mohou pracovat bez dozoru, protože disponují drony k vyměření pracoviště, automaticky analyzují data, stanovují pracovní plán a přenos dat.

Doosan Infracore získal ocenění již druhý rok po sobě. Cena iF Design Awards navázala na Product Discipline Award, udělenou v loňském roce řadě kolových nakladačů nové generace DL-7. Výjimečnost kvality Doosan designu potvrdilo i získání dalších cen, například Best of the Best (Pinup Design Awards 2019) či Main Award (Red Dot Design Awards 2020).*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down