Bezobslužné řešení pro stavebnictví

Společnost Doosan představila loni v listopadu ve svém zkušebním areálu Boryeong v Koreji projekt Concept-X, komplexní kontrolní řešení pro stavební průmysl. Cílem je zvýšit průmyslovou produktivitu a bezpečnost. Projekt přejde do praxe do roku 2025.

Concept-X lze použít například pro průzkum topografie pracoviště pomocí 3D skenování prostřednictvím dronů, pro stanovení operačních plánů na základě topografických údajů a provozování stavebních strojů bez lidského zásahu.

První na světě

Stručně řečeno se jedná o realizaci staveniště budoucnosti, což umožňuje vykonávat všechny nebezpečné stavební práce výhradně s pomocí strojů. Lidé se tak mohou soustředit na sofistikovanější analytické úkoly a řízení.

Ačkoli již byly u stavebních strojů představeny určité samostatné bezobslužné technologie, uvedení bezobslužných automatizačních technologií od společnosti Doosan Infracore v celém procesu provozu na staveništi – od průzkumu po ovládání stavebních strojů – je první svého druhu na světě.

Concept-X zahrnuje širokou škálu špičkových technologií čtvrté průmyslové revoluce, jako jsou rozpoznávání obrazu, řídicí technologie, autonomní řízení, dálkové ovládání pomocí 5G, 3D průzkumy pomocí dronů, přesné odhady a přiřazení pracovní zátěže či technologie predikce poruch.

Produktivita i bezpečnost

Doosan Infracore prezentoval technologii navrženou k vytvoření trojrozměrných map pracoviště s údaji získanými z průzkumu pomocí dronů a technologii umožňující stavebním strojům vykonávat optimalizované bezobslužné operace přesně podle situace na místě. V neposlední řadě byla představena technologie, která umožňuje sledování postupu prací v reálném čase prostřednictvím komplexního kontrolního řešení X-Center.

Toto nové řešení výrazně zvýší produktivitu a ekonomickou návratnost omezením času a nákladů potřebných pro provoz stavebních zařízení. Současně přinese revoluční zlepšení v bezpečnosti na staveništi.

Až do jejich komerčního uvedení bude Doosan Infracore každou z uvedených technologií – včetně průzkumu pomocí dronů, špičkové analýzy údajů a bezobslužného provozu a ovládání stavebních zařízení – jednotlivě představovat hned, jakmile budou zcela prověřeny.

Zaměřeno na člověka

„Concept-X není jen bezobslužná technologie. Integruje víc nejmodernějších technologií, které dokážou okamžitě reagovat na jakékoli změny, které mohou na staveništích současně nastat,“ prohlásil prezident a generální ředitel společnosti Doosan Infracore Dongyoun Sohn a pokračoval: „Stane se technologií zaměřenou na člověka, která nejenže přináší pozoruhodná zlepšení v oblasti ekonomiky a bezpečnosti, ale také vytváří více pracovních míst v high-tech odvětvích.“

Doosan Infracore se kromě vlastního nezávislého technologického vývoje zabývá i různými formami otevřených inovací včetně spolupráce s jinými společnostmi a školami, jakož i investicemi do start-upů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down