28.04.2017 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Barva může rozhodnout o nehodě

Nakolik jsou cestující v automobilech tmavé barvy ohroženější? Červená: bezpečná, nebo nebezpečná? Barvě oděvu a doplňků by měli věnovat pozornost i chodci, motocyklisté či cyklisté. Nejlepší volba pro ty, kdo chtějí být opravdu vidět – limetkově žlutá.

Nakolik ovlivňuje barva vozu bezpečnost posádky? Na zodpovězení této nelehké otázky se zaměřili výzkumníci z australské Monash University. Analyzovali nehody zhruba 850 000 řidičů, kteří utrpěli zranění, či přinejmenším bylo jejich vozidlo natolik vážně poškozeno, že muselo být z místa kolize odtaženo.

Celkem analyzovali vliv 17 barev, přičemž bílá byla považována za referenční. Právě k ní se vztahovaly závěry – o kolik procent je to či ono zbarvení vozidla bezpečnější, nebo naopak rizikovější.

Jako nejnebezpečnější se obecně jeví barvy šedá, fialová a stříbrná, které proti bílé zvyšují riziko účasti na nehodě o 10 %. Následují růžová, červená, černá, modrá a tmavě hnědá. Naopak bezpečnější je oranžová, světle fialová, světle hnědá, krémová a žlutá.*

(Více v Komunální technice 4/2017)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down