24.06.2019 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Antonio na Vysočině i v horách

Italská společnost Antonio Carraro se sídlem v Campodarsego v Padově byla založena již v roce 1910. Stojí za ní tedy téměř 110 let tradice. Dnes představuje celosvětovou špičku ve výrobě kompaktních traktorů pro specializované zemědělství a komunální údržbu.

Stroje Antonio Carraro jsou k mání ve výkonech od 26 do 99 koní v různých provedeních a výbavách; od klasických malotraktorů až po speciální komunální nosiče nářadí. Mohou mít mechanické i hydrostatické převodovky. Lze si vybírat z variant s kabinou či bez ní. Nalézají každodenní uplatnění například v zahradnictví, jsou vhodné pro údržby veřejné zeleně, pracují v průmyslových a sportovních areálech, lze je spatřit v sadech a vinicích. Pomáhají ve městech a obcích při celoroční údržbě.

Ve Valči po celý rok

Antonio Carraro TTR 4400 HST II je důležitým komunálním nosičem díky možnosti připojení velkého množství pracovních zařízení a nástaveb. Tyto jedinečné vlastnosti přesvědčily zastupitelstvo obce Valeč na Vysočině ke koupi tohoto malotraktoru. „Tétéerko“ si rovnou vybavili zametací samosběrnou nástavbou Hafog, svahovým mulčovačem, sněhovým kartáčem, sypací nástavbou a sněhovou radlicí.

Starostka obce Bc. Romana Nováková krátce popsala rozhodování o pořízení techniky: „Stanovili jsme si základní rámec prací, které chceme nyní zabezpečit. Zejména jde o celoroční úklid obce, údržbu zelených ploch kolem cyklostezek a zabezpečení úklidu chodníků při sněhové nadílce. V nabídce jsme měli i konkurenční stroje – malotraktory jiných značek, avšak s ohledem na možné rozšíření agregace, například s čelním sečením a sběrem, padla volba na špičku v tomto segmentu – Antonio Carraro. Přesvědčili jsme se o kvalitě těchto malotraktorů sami u uživatelů v okolí, kteří jsou nadmíru spokojeni a berou jej jako jediného profesionála pro práci v komunální sféře. I proto byl vybrán tento stroj.“

Slogan „Jediný profesionál svého druhu“ je tedy vskutku na místě, protože žádný současně nabízený traktor – komunální nosič neposkytuje tak široké množství kombinací jako právě uvedený model.

Výbava na výši

Traktor TTR 4400 HST II je osazen dieselovým motorem Yanmar s přímým vstřikem paliva, jehož výkon 38 k je plně odpovídající celoročnímu nasazení včetně výkonové rezervy pro některé typy pracovních nástaveb. Nelze opomenout ani vynikající spotřebu pohonných hmot.

Propojení motoru s hydrostatickou převodovkou, která má tři rychlostní stupně, a reverzibilní otočné pracoviště řidiče, dělá z tohoto modelu naprosto nedostižitelného pracanta, který v celoročním nasazení zastává práce především v komunální sféře, v zahradnictvích, nebo ve sportovních a průmyslových areálech. Sečení a mulčování travnatých ploch, manipulace s materiálem, zimní údržba včetně posypu chodníků a komunikací – to jsou jen některé pracovní operace, v nichž tento stroj vyniká, a to vše při jednoduché a rychlé výměně pracovních zařízení.

TTR 4400 HST II lze velmi snadno přizpůsobit všem druhům prací na různých typech terénu, například díky systému Speedfix, kterým je vybavena hydrostatická převodovka a jenž umožňuje nastavení konstantní rychlosti. Velkou devizou je také rám ACTIO™, který traktoru dodává vynikající jízdní vlastnosti a velmi nízké těžiště pro práce ve svazích. Samozřejmostí pro zajištění vynikající trakce je pohon obou náprav 4 x 4 s uzávěrkou diferenciálu přední i zadní nápravy a také samotné rovnoměrné rozložení hmotnosti traktoru na obě nápravy, což ocení hlavně chodník. Jeho zatížení od kol je daleko nižší, než u konvenčního malotraktoru.

Traktor je vybavený kabinou s vynikajícím výhledem do všech stran pro dokonalý přehled při jízdě i práci. Pro komfortní sezení obsluhy může být osazen také pneumaticky odpruženou sedačkou. Samozřejmostí v „základu“ je automatická klimatizace.

Agregace nástaveb je možná vpředu, vzadu i nad motorovým prostorem. Také tento fakt dělá z traktoru jedničku na trhu univerzálních nosičů. Pro komfortnější práci může být hydraulický systém vybaven také elektronickým joystickem pro ovládání nástavebn.

Silák Tony, první v republice

Další kompaktní traktor Antonio Carraro, tentokrát z řady Ergit 100, si pořídil Adolf Janko z Deštného v Orlických horách. Jedná se o nový model TONY R 10900, první svého druhu v republice.

Díky špičkové výbavě je tento traktor vlajkovou lodí celé řady Ergit 100. Motor se pyšní výkonem 72,1 kW (98 k), stroj má hydrostatickou převodovku s elektrohydraulickým reverzním mechanismem. Osazen je kyvným rámem ACTIOTM, otočným pracovištěm obsluhy RGSTM, operačním systémem ITAC SOFTWARE, odpružením UNIFLEX® a TMC tempomatem s duální pamětí. Již při prvním pohledu vidíte, že vyniká výjimečnou ergonomií a komfortem. Má například klimatizovanou kabinu AIR CAB s homologací ROPS a FOPS, nebo víceúčelový pákový ovladač JMC, kterým můžete řídit prakticky celý inteligentní malotraktor.

Nový majitel začal tento stroj ihned využívat při odklízení sněhu v kombinaci s radlicí a frézou Westa. Pomáhal mu i čelní nakladač Bonatti MP3. Zima je však už pryč i v Orlických horách, a proto ke slovu přišly další nástavby, které si Adolf Janko pořídil – mulčovač Berti EKR 180 pro udržování lučního porostu, pro práci v lese naviják Krpan 4SI a paletizační vidle s přidržovačem Bonatti.

Adolf Janko tento traktor vybíral dlouho a pečlivě. Sám má již dobrou dlouholetou zkušenost se stroji Tigre 3200, či TTR 4400 HST II ze stejné stáje Antonio Carraro, a také proto si zvolil nového a velmi dobře vybaveného krasavce.*

Ing. Oldřich Benda a Michal Cohorna, PEKASS

Foto archiv/PEKASS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down