17.07.2017 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální otázky úspěšného provozování kompostáren

Proč i přes definovaný pozitivní vliv kompostu na půdu není v současné době jeho využití na takové úrovni, jaké by si zasluhovalo. Kde hledat příčiny? Kapacita větších kompostáren se v ČR využívá zhruba jen na 30 až 50 procent. Důvodů je zřejmě více.

Jedním z důvodů je fakt, že řada kompostáren má problémy v oblasti odbytu kompostu. Jednoznačně největším odběratelem vyrobených kompostů by mělo být zemědělství. To se však k jejich odběru příliš nemá, ačkoliv kompost představuje zdroj živin pro rostlinu, zlepšuje úrodnost půdy a chrání půdu před erozí, což je zvlášť významné v erozně ohrožených oblastech.

Dalším důvodem je v některých případech nedostatek vstupních surovin, bioodpadů pro zpracování v kompostovacích zařízeních. Příčinou je v některých regionech přílišná hustota kompostovacích zařízení, z které pak vzniká „přetahování“ se o bioodpad, v některých případech je to i systém předcházení vzniku bioodpadů, např. rozdáváním kompostérů občanům do zahrad a v neposlední řadě je příčinou i nedostatečné vymáhání zákazu skládkování, popřípadě možnost jednoduchým způsobem zákaz skládkování obcházet.

Na třech akcích, které byly nedávno uspořádány přímo v kompostárnách v Želivci,  Neškaredicích a Jarošovicích, zazněly názory k výše uvedeným problémům přímo z praxe, tj. od kompostářů, kteří některé uvedené problémy dovedli vyřešit.*

Více v časopisu Komunální technika 7/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down