15.02.2022 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Vídni na poslední cestu s Friedou

Rakouská metropole se pyšní dalším světovým unikátem. Ve zdejších ulicích můžete potkat speciální elektrokolo, které na první pohled připomíná pojízdný stánek na zmrzlinu. Muž za řídítky ovšem není zmrzlinář, ale pohřební zřízenec. Frieda, jak se pohřební kolo jmenuje, přiveze urnu na hřbitov nebo se dokonce vydá se zpopelněným nebožtíkem na jeho oblíbená místa.

Fascinace záhrobím a posmrtnou tematikou je ve Vídni silnější než kdekoli jinde. Svědčí o tom i nejstarší instituce svého druhu – Muzeum pohřebnictví, které se zde nachází u Centrálního hřbitova. Není proto překvapivé, že právě v metropoli našich jižních sousedů vznikla další světová prvotina, a to právě elektrokolo pro převoz uren. Za nápadem stojí rodinná firma Memoria (foto), která se zaměřuje na osobnější způsob posledního rozloučení.

S urnou i občerstvením

Tyrkysově zbarvenému nákladnímu elektrokolu dal autor nápadu Marijan jméno Frieda. Speciálně uzpůsobené kolo podle něj zajišťuje bezpečný a stabilní převoz urny, která je viditelně umístěná v přední horní části. Právě viditelnost urny byla pro Marijana a jeho pohřební službu důležitá.

„Nebožtík má být schopný ‚vidět‘ svá oblíbená místa, na které ho Frieda odveze a současně má být urna viditelná i pro ostatní návštěvníky. Smrt totiž patří k životu“, vysvětluje Marijan. Kromě viditelnosti bylo důležité myslet i na stabilitu dopravního prostředku, odolnost pneumatik, které musí zvládnout hrbolatý terén hřbitovů a dostatečný úložný prostor pod urnou. Zde totiž zřízenci převážejí například i chladící box pro občerstvení pozůstalých, pokud si ho při posledním rozloučení či projížďce přejí.

Inspirace z Dánka

Ačkoliv je kolo pro převoz urny světovým unikátem, nechali se Marijan s manželkou Kristinou inspirovat v Dánsku, kde působí elektrokolo pro převoz rakve. To ale rakouská legislativa neumožňuje. Podle Marijana by to ve Vídni nebylo ani možné.

„V Dánsku je mnohem obvyklejší jezdit na kole než ve Vídni. A také je tam větší rovina. Dostat se na zdejší hřbitov v Hernalsu, kde je stoupání přes devět procent, by to pro kolo s rakví byl těžký oříšek,“ dodává Marijan, který není pouze tvůrcem Friedy, ale i zřízenec pohřební služby. Tu vede společně se svou manželkou Kristinou a třemi dětmi.

Pozitivní ohlasy

Kromě speciálního elektrokola se zaměřují na osobní rozloučení pozůstalých s nebožtíkem. Značný důraz kladou na udržitelnost. V nabídce mají bio a fairtrade rakve i různé dekorativní urny. Zemřelé pohřbívají jak do země, spálením a následným uložením urny do hrobu na hřbitově nebo v přírodě.

Zakladatelé mají radost z pozitivních reakcí lidí i ostatních zřízenců pohřebních služeb. To, že jejich kolo zdánlivě připomíná pojízdný stánek na zmrzlinu, prý věděli. Díky němu se ale dávají s lidmi do řeči. Pozitivní ohlasy dostávají Marijan a Kristina také od řidičů, které potkávají. Od automobilů a motocyklů se liší nejen počtem kol, ale také registrační značkou. Na té se místo kombinace písmen a čísel nachází nápis Kommzeitkommtrad, tedy v překladu: Když nastane čas, přijede kolo.

Foto archiv/ Eurocomm-PR Praha

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2022)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down