Již příští rok v létě by vídeňské letiště Schwechat mělo uvést do provozu největší fotovoltaickou elektrárnu v Rakousku. S výkonem 24 MW Peak se bude rozléhat na ploše o velikosti 48 fotbalových hřišť (24 ha).
Stavba elektrárny v současné době začíná. Vedle největší fotovoltaické elektrárny uvede letiště do provozu i další dvě menší zařízení tohoto druhu na parkovacích domech.
Třetina ze slunce
S výstavbou fotovoltaických elektráren začalo letiště Schwechat již v roce 2016. Postupně vzniklo pět fotovoltaických elektráren na střechách hangáru číslo 7, na hale zimní údržby, na střeše Air Cargo Center, v areálu bývalé čističky odpadních vod a také na střeše Office Parku 4. Dohromady fotovoltaické elektrárny v budoucnu vyrobí 30 miliónů kWh elektřiny ročně. To odpovídá jedné třetině celkové spotřeby letiště a také roční spotřebě elektřiny asi 7000 domácností.
Výstavbou největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku se Schwechat přiblíží svému cíli stát se během několika let klimaticky neutrálním. Již v uplynulých letech se díky zavedeným opatřením letišti podařilo snížit podíl emisí CO2 o 70 % na dopravní jednotku. Snížení povedlo dosáhnout i ve spotřebě energie, a to o 40 % ročně. K brzkému dosažení klimatické neutrality letišti výrazně pomůže i přechod na dálkové vytápění od roku 2022. Schwechat by se tak již brzy mohl stát jedním z prvních klimaticky neutrálních letišť v Evropě.
Sázka na elektromobilitu
Vedle zmíněných opatření zde sází například i na elektromobilitu. Vozový park se může pyšnit celkem 380 elektrovozy. Letiště také instaluje šetrné LED systémy a vyvíjí řídicí systém pro energetickou optimalizaci stávajících a budoucích staveb. Budova Office Park 4 využívá geotermální energii a byla již několikrát oceněna jako nejudržitelnější kancelářská budova v Rakousku.*
(Podrobnosti v Komunální technice 5/2021)