Vylepšený univerzál s rychlejším upínáním

Všestranný a nejprodávanější zástupce pásových nosičů, RoboGREEN, prošel rozsáhlými inovacemi a nyní přichází na trh s novým označením RoboGREEN evo. I nadále pracuje bez jakéhokoli omezení na svazích do 55°, také pásový podvozek a motor s výkonem 40 koní je identický.

Inovacemi prošly konstrukce ochranných rámů, systémy chlazení motoru a hydrauliky, přibyla horní kapotáž motoru – vše pro zlepšení ochrany, snížení těžiště a celkové průjezdné výšky stroje.

Rychle a bez nářadí

Nejpodstatnější změnou je ale nové rychloupínací zařízení. Na předním zvedacím mechanismu je umístěný nový pákový mechanizmus, který snadno odpojí nástroj. Na výměnu už není třeba žádný klíč ani ráčna s golou.

V kombinaci s inovativními CEJN Multi-X vícenásobnými rychlospojkami hydraulických okruhů se celkově usnadnila manipulace a výměna všech nástrojů. Stačí jen tyto čtyři úkony:

  1. Uvolnit pákový mechanizmus rychloupínání nástroje (dříve uchycení pomocí šesti až osmi šroubů).
  2. Uvolnit jednu CEJN Multi-X spojku pro výkonový okruh (dříve tři rychlospojky).
  3. Uvolnit jednu CEJN Multi-X spojku pro ovládací okruhy (dříve čtyři rychlospojky).
  4. Spuštěním zvedacího zařízení dojde k rozpojení nosiče od zavěšeného nástroje.

Náhrada lidské práce

„Zkušenosti uživatelů se stroji RoboGREEN jsou takové, že i při velkých náklonech je RoboGREEN schopen posekat asi 3000m2/hodinu a nahrazuje tak i tři jiné stroje určené pro sekání ve svahu. Naši zákazníci nejvíc oceňují náhradu lidské práce, neboť obecný problém s nedostatkem pracovních sil je všudypřítomný. Jsme do jisté míry překvapeni tím, že stroje si převážně pořizují soukromé firmy nebo malí živnostníci, kterým jsme schopni zprostředkovat i financování,“ vysvětluje jednatel firmy HANES Filip Hachle a pokračuje:

„Těší nás rostoucí zájem správy a údržby silnic a dálnic. Pro RoboGREEN je k dispozici velmi široká škála příslušenství, která z něj dělá univerzální nosič v pravém slova smyslu (viz obrázek – poznámka redakce). Využití stroje je tak rozsáhlé a s novým systémem upínání výměna nástroje zabere pár minut.“

Přesná definice nutností

Vyspecifikovat správný stroj není snadné. Nejčastěji je to otázka definice jeho činností s ohledem na plánované používání. Zákazník mnohdy podcení potenciál stroje a vhodnost nástroje pro tu či onu práci a později jej nasadí v jiných podmínkách, než byly původně brány v potaz při prvotní specifikaci.

Konkrétně je to například problematika volby vhodných pásů s ohledem na terénní podmínky, v nichž stroj bude pracovat nebo vhodnost nástroje na odstraňování travin či náletových dřevin. Výhodou je, že například jednu sekací hlavu lze osadit různými druhy rotorů a nástrojů, a to právě podle typu porostu, ve kterých může být stroj nasazen.

Vyplatí se absolvovat víc předváděcích akcí nebo vidět tuto techniku pracovat v různých podmínkách, například u referenčních zákazníků. Podstatnou roli pak hraje kvalitní zaškolení obsluhy a dohled při práci během prvních dnů po uvedení stroje do provozu.

Nonstop k ruce

Větší nosič RoboMAX s celkovou hmotností přes tři tuny a výkonem motoru 80 koní se vyprofiloval jako ideální výkonný pomocník pro likvidaci náletových dřevin. U některých zákazníků tyto stroje pracují i v dvousměnném provozu, kdy je klíčová provozní spolehlivost techniky a v případě potřeby dostupnost servisu a náhradních dílů, především pak nástrojů, které podléhají opotřebení. Pro tyto zákazníky má HANES „hot line“, která funguje sedm dní v týdnu a 365 dní v roce tak, aby se zákazníkům dostala vždy a včas „první pomoc“.

Jaké jsou doporučení a postřehy dovozní a servisní firmy HANES? Jednoznačně je potřeba věnovat dostatek času vlastní specifikaci nosiče, především s ohledem na podmínky, v nichž se bude stroj pohybovat a také jaké práce s ním bude zákazník vykonávat. Následně při předání nosiče a s ohledem na skutečnost, že stroj je pro mnohé zákazníky zcela novou technologií, je tedy nezbytné, aby budoucí obsluha se plně věnovala několikadennímu zaškolení. Důležitá je odborná ukázka/demonstrace limitů stroje, a to s ohledem na výkon i svahovou dostupnost. Přirozeně je také důležité zaškolení nezbytné údržby, což ale platí pro všechny stroje.

„Snažíme se, aby zákazník, který se rozhodne pro naše stroje, nebyl odkázán sám na sebe, ale abychom mu usnadnili nasazení techniky v jeho podmínkách a hlavně pak pomohli při zaškolení obsluhy tak, aby dodaný stroj co nejdřív dosahoval očekávaného výkonu, a tím i produktivity práce bez rizika jeho poškození, neboť nosiče jsou obvykle nasazovány v extrémních podmínkách,“ uzavírá Filip Hachle.*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down