19.11.2018 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrý kandidát pro komunální služby

Jedny volby máme úspěšně za sebou, další některé z vás čekají. Bez ohledu na to, za jaké sdružení, stranu či hnutí jste získali důvěru, chcete mít svoji obec určitě jako ze škatulky a na její údržbu proto musíte vybrat dobrého kandidáta.

V tomto směru je nejlepší se spolehnout na zeleno-žlutou koalici barev s jelenem ve znaku, protože potřebujete hlavně někoho spolehlivého, kdo má zkušenosti a ve své náročné službě dlouho vydrží.

Veverka versus jelen

Jde-li o výdrž, nemá značka John Deere na světě odpovídající konkurenci. Založil ji kovář John Deere v roce 1837, když sestrojil svůj první pluh. Nešlo o žádný převratný objev, například bratranci Václav (rovněž kovář) a František Veverkovi představili své ruchadlo už o deset let dříve. Jméno Veverka ovšem dneska není zdaleka tak známé.

Pluh Američana Johna Deerea byl totiž výjimečný použitým materiálem. Radlici vykoval z plátu pily, zhotovené z kvalitní oceli, na níž se nelepila hlína. Pro své další pluhy pak objednával ocel z anglického Sheffieldu, a to až do té doby, dokud ji ve stejné kvalitě v roce 1846 nevyrobily slévárny Jones & Quigg v Pittsburghu.

Právě důraz na kvalitu prošlapal cestu k proslulosti značky John Deere. Zpočátku totiž nad ostatními nevynikala ani tak svými patenty či převratností vynálezů, nýbrž odolností a nezničitelností svých výrobků. Například první sériově vyráběný traktor s jelenem ve znaku, jehož stoleté výročí si John Deere letos ve velkém připomíná, nebyl výsledkem vlastního vývoje, nýbrž prozíravým odkoupením továrny ve Waterloo v Iowě a jejího traktoru Waterloo Boy.

Koncepce s ležatým dvouválcem se z dnešního pohledu nemusí jevit jako technický zázrak, ve výrobě nicméně s průběžnými obměnami vydržela od roku 1918 až do začátku šedesátých let, kdy ji nahradily na tehdejší dobu moderní a neobyčejně výkonné vznětové traktory řady 6010. Právě tyto stroje a jejich následovníci měli nejznatelnější podíl na tom, že se John Deere stal největším výrobcem traktorů a zemědělské techniky na světě.

Nejen farmáři

Traktory John Deere si pro spolehlivost a nezničitelnost, bez ohledu na to, zda se do nich lil benzín, líh či petrolej, pochvalovali nejen farmáři. Hned od počátků sloužily i cestářům či stavebníkům, dobové fotografie zachytily traktory i v ulicích mnoha měst a na sportovních areálech. V průběhu let oblast zemědělské techniky proto rozšířila samostatná divize stavebních strojů (v USA nesou značku John Deere traktorové nakladače, grejdry, skrejpry, buldozery, rypadla, bagry apod.), lesní techniky a následně i segmenty zahradní, golfové a komunální techniky.

Komunální technika John Deere slouží po celém světě a od devadesátých let minulého století i v mnoha našich obcích. Je stejně jako ta zemědělská podepřená zázemím prodejních a servisních středisek rovnoměrně rozesetých po celé zemi tak, aby je měl každý zákazník blízko.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down