Komplexní péče o městskou zeleň proti proudu tradice

Asi dvanáct kilometrů od Jindřichova Hradce leží v Jihočeském kraji město Nová Včelnice se zhruba 2300 obyvateli. Vypravili jsme se tam především za zkušenostmi s údržbou travnatých ploch s důrazem na netradiční přístupy k této problematice.

„Provozujeme sběrný dvůr. Staráme se o komunikace, veřejnou zeleň a asi tři hektary městského lesa. Opravujeme a vyměňujeme dopravní značky a kanálové vpusti, zabýváme se správou a údržbou městských budov a hřbitova. Nově nám přibyl jeden zaměstnanec a nyní je nás pět. Čas od času si najímáme osoby z nabídky úřadu práce nebo brigádníky především jako pomocné síly při údržbě zeleně a ručním úklidu veřejných prostranství,“ sdělil základní fakta Pavel Poslušný, vedoucí Technických služeb města Nová Včelnice, které fungují jako odbor MÚ.

„Pečujeme zhruba o 15 hektarů zeleně v majetku města v podobě ucelených a okrajových, menších a často obtížně přístupných, ploch. Pomáhá nám žací technika se sedící obsluhou, ručně vedené i nesené stroje, traktory, pracovní nástavce a transportní prostředky. Nejhorší bývá vždy první seč, kdy rychle vyroste všechno najednou a nevíme, kam dřív skočit. Potom už je to lepší. Práci si lze dobře naplánovat a plynule se přesouvat z místa na místo. Loni jsme zaznamenali v průměru čtyři seče. V okolí dětských hřišť, parkových a dalších reprezentativních ploch jejich počet vzrostl na šest až osm. Mulčujeme dvakrát ročně,“ pokračoval Poslušný.

Dominuje vitální jižanka

Hlavním pomocníkem při údržbě zeleně je produktivní sekačka italské výroby Ma.Tra 350 s motorem Yanmar o výkonu necelých 38 koní. Čelním žací ústrojí se šířkou záběru 155 cm poseká za jednu hodinu v závislosti na podmínkách až 1,5 hektaru plochy. Před šesti lety nahradil tento stroj model 205 stejné značky. Obě sekačky dodala společnost MALCOM CZ z Jindřichova Hradce.

„V porovnání s předchůdcem je patrný značný kvalitativní posun. Třistapadesátka výborně seče a poradí si i s půlmetrovým a mokrým porostem. Díky konstrukci turbíny lépe posbírá posekanou trávu do zásobníku o pěkném objemu 1200 litrů. Není proto potřeba jezdit tak často vysypávat. Hlavně při práci ve svazích oceňuji pohon všech kol s uzávěrkou předního diferenciálu. Zatím jsme za 730 motohodin neměli poruchu,“ vyzvedl Pavel Poslušný.

Alternativní metody

„V poslední době zkoušíme různé méně obvyklé postupy při údržbě zeleně. Na některých vytipovaných místech jsme nechali trávu a další rostliny vyrůst a vykvést, ale kvůli alergikům jsme museli od tohoto lokálního přístupu upustit. Kvůli zamezení vysychání půdy, udržení vody v ní a ve prospěch ochlazení města necháváme nově trávu dorůst i do výšky 20 až 30 centimetrů. Proti minulým letům jsme zvýšili výšku sečení v průměru o jeden centimetr,“ vysvětlil Pavel Poslušný a doplnil:

„V městských parcích testujeme kombinaci jedné seče se sběrem a následného mulčování. Uvědomujeme si totiž, že narostlou biomasu neustále z plochy bez náhrady odebíráme a chceme ji alespoň částečně do přírodního koloběhu navracet. Udrží se tak opět půdní vlhkost a rozložená hmota funguje jako přirozené organické hnojivo. Plochy v parcích, rozptylové loučky a pietní místa na hřbitově pravidelně doséváme a přihnojujeme, aby zde byl porost hustý a pěkně zelený, a to i za cenu častějších sečí.“*

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 8/2023)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down