Za pětiletou práci kladné hodnocení

V roce 2016 zakoupilo město Svratka nový traktor Kioti CK 2810 HST se sněhovou radlicí a rozmetadlem. Hlavním důvodem pořízení této sestavy bylo zabezpečení zimní údržby místních komunikací včetně chodníků s možností dokoupení dalších pracovních adaptérů a využití traktoru v průběhu celého roku. Po pěti letech provozu již nazrál čas na objektivní zhodnocení této investice. 

Město Svratka se svými zhruba 1400 obyvateli se nachází v kraji Vysočina na pomezí Čech a Moravy. Zeměpisná poloha města i jeho reliéf dávají tušit, že nároky kladené na zimní údržbu jsou zde značné.

O technické služby se ve Svratce stará osm stálých zaměstnanců města a dalších několik pracovníků z úřadu práce. Kromě svozu odpadů zajišťují pro město komplexní komunální servis. „Odpovědní pracovníci zajišťují ve městě letní i zimní údržbu komunikací, pečují o veřejnou zeleň a díky strojovému parku, který mají k dispozici, zvládají i menší stavební práce. Zapomenout nesmím ani na péči o městské lesy, kterých máme poměrně hodně. Před čtyřmi lety jsme zakoupili docela rozlehlý a strategicky položený areál, který využívají technické služby jako svoje zázemí a zároveň v tomto areálu funguje sběrný dvůr. Potřebnou technikou jsme vcelku vybaveni, i když pořád by bylo do čeho investovat. Limitující jsou ovšem finance. Hodně jich odčerpává kupříkladu právě zimní údržba místních komunikací a následný jarní úklid,“ popisuje starosta města Svratka František Mládek.

Traktor rozhodně nezklamal

 „Před pěti lety jsme zvažovali, zda pořídit traktor, nebo univerzální nosič nářadí. Nakonec jsme se rozhodli pro multifunkční traktor s příznivou pořizovací cenou a s odstupem jeho pěti odpracovaných let mohu říci, že jsme udělali dobře. Na traktor Kioti CK 2810 HST jsme měli hodně pozitivních referencí a i obsluze, která s ním měla pracovat, při vyzkoušení plně vyhovoval, což je důležité. Po získaných pětiletých zkušenostech velice rádi poskytneme svoje kladné zkušenosti i dalším zájemcům, protože traktor se jednoznačně osvědčil. Kromě zimní údržby jej nejčastěji využíváme v agregaci s mulčovačem Peruzzo KOALA vybaveným sběrným košem při sečení veřejné zeleně. Té je v katastru města hodně, takže traktor se v letní sezóně prakticky nezastaví. Navíc jej poměrně často využíváme i při sečení i provzdušňování povrchů dvou fotbalových hřišť. A pomáhá i v dopravě různého materiálu v agregaci s přívěsem,“ hodnotí František Mládek dosavadní zkušenosti s traktorem.

Spokojena s nákupem nového stroje je i obsluha. „Zimní údržbu jsem dříve dělal se zahradním traktorem bez kabiny. Stroj s vyhřívanou kabinou je pochopitelně mnohem komfortnější. Ovládání traktoru je velice jednoduché, práci s adaptéry je tak možné bez problémů zvládat. Výhodou je možnost rychlé výměny nářadí,“ shrnuje dosavadní zkušenosti s traktorem Jiří Jebas.

Traktor při zimní údržbě pracuje s čelní radlicí Vares a nerezovým rozmetadlem P&L ROKI 250 l vybaveným sítem a krycí plachtou. K dispozici je též přívěs Vezeko KA 1300 R a již zmiňovaný mulčovač Peruzzo KOALA.

Silnější bratříček

Díky kladným zkušenostem s traktorem Kioti CK 2810 HST i jeho dodavatelem, společností  P&L, která zajišťuje záruční i pozáruční servis, se ve Svratce rozhodli na základě výsledků výběrového řízení, které proběhlo v souvislosti s využitím projektu „Nová lesnická technika – pořízení traktoru“ spolufinancovaného Evropskou unií s výší dotace 968 500 korun, neměnit tuto zaběhlou značku a pro práci v městských lesích zvolit rovněž traktor Kioti výkonnější řady PX. „Náročnější práce, jako je například těžba, řešíme v městských lesích formou služby, jelikož nemáme potřebnou techniku, ale práce menšího rozsahu se snažíme zvládnout vlastními silami. Traktor se sněhovou radlicí pomáhá při zimní údržbě lesních cest a vybaven je též rampovačem, takže je použitelný při manipulaci s pokáceným dřevem. Je samozřejmě vybaven kabinou s ochrannými prvky splňujícími požadavky na práci v lese. I s tímto strojem jsme spokojeni a věříme, že časem pro něj najdeme i další využití,“ uzavírá František Mládek. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down