14.05.2021 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdařilá premiéra rychloběžného drtiče

Koncem letošního března absolvoval v Pardubicích svoji tuzemskou premiéru při výrobě energetické štěpky rychloběžný drtič Willibald EP 5500 Shark V. Výroba dřevní štěpky ze zbytkových a odpadních dřevěných materiálů určené pro tepelnou recyklaci má svoje přísná pravidla a výsledná frakce musí splňovat předem určené parametry. Nový drtič si s danými požadavky úspěšně poradil a ve zkoušce obstál.

V případě rychloběžného drtiče Willibald EP 5500 Shark V jde již o pátou generaci v provozu osvědčených strojů. Oproti těm dříve vyráběným nalezneme změny pochopitelně v motorizaci, kde nové pohonné jednotky musejí splňovat přísnější emisní normy. Ale tyto úpravy nejsou tím jediným, co se na novém modelu drtiče změnilo.

 

Nový typ drticí komory

Willibald v páté generaci modelové řady SHARK výrazně modifikoval šasi stroje tak, aby mohl použít nový zvětšený rotor o průměru 1100 mm.

Zákazník má možnost volit ze tří variant. Osvědčená varianta s 48 (40) kladivy je ideální pro práci se zeleným materiálem. Druhou možností je varianta s pevnými noži, kdy je stroj spíše předělán na štěpkovač. A průsečíkem maximální univerzálnosti při zachování vysokého výkonu a zároveň lehkosti, s kterou si stroj hravě poradí například i s pařezy do průměru 50 cm se stal úplně nový typ rotoru s 32 těžkými kladivy.

Jak připomněl Ing. Tomáš Dědič, jednatel společnosti FORAGRI s. r. o., která drtiče Willibald úspěšně dováží do České republiky a poskytuje na ně záruční i pozáruční servis, určité úpravy stroje vznikaly ve spolupráci s výrobcem na základě přesných požadavků uživatelů. Jednou z nich bylo právě zrychlení otáček nového typu rotoru zajišťující produkci jemnější finální frakce. „Teplárny vyžadují homogenní velikost dodávaného materiálu zaručující co nejlepší účinnost kotlů i efektivní transport. Tomu se musí výrobce materiálu pro tepelnou recyklaci přizpůsobit a eliminovat z energo drtě velké kusy a zároveň zachovat brutální výkon stroje,“ poznamenal Tomáš Dědič.

A právě rychloběžné drtiče Willibald Shark V jsou pro výrobu energo drtě ideální, jelikož disponují třístupňovým systémem drcení. Prvním z nich jsou již zmiňovaná těžká kladiva, dalším plynule při práci nastavitelné protiostří a posledním snadno vyměnitelná síta, která jsou také plynule nastavitelná při práci od plně otevřeného až po úplné uzavření drticí komory, kdy materiál musí vždy projít skrz oko síta. Velikost a tvar síta potom plně určují kvalitu finální frakce.  Výměnu sít zvládne obsluha bez problému zhruba za deset minut. Při tomto předvádění bylo poprvé v ČR použito speciálně vyvinuté síto, které zaručuje, že 99,9 % frakce je ve velikosti do 80 mm. A opravdu, při testu ze stroje nevyšel delší kus.

Dálkové ovládání drtiče sice patří do jeho volitelné výbavy, ale jeho pořízení a využití je zcela běžné. Obsluha s jeho pomocí zvládne nejen ovládání drtiče, ale zároveň může pracovat s nakladačem a přímo z kabiny ovládat pojezd drtiče i nastavení otáček rotoru, přiklápění síta i nastavení protiostří, stejně tak samostatně měnit rychlost vkládací podlahy i vkládacího válce.*

Více v časopisu Komunální technika 5/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down