08.10.2012 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závlahy jako nedílná součást zelených ploch

Pokud se někde pustí do celkové rekonstrukce či revitalizace parků a zelených ploch, rozhodně se i v našich klimatických podmínkách vyplatí instalace závlahového systému. Přesně tak tomu bylo i v Plzni, kde rekonstrukce městských sadů započala již v roce 1998 a etapově pokračovala v letech následujících. Jednou z firem, která se velkou měrou podílela na zdejších instalacích závlahových systémů značky Rain Bird, je plzeňská firma AP PARK Ing. Petra Krhounka, která se zde zároveň o většinu městských systémů dlouhodobě stará a zároveň provádí i údržbu zelených ploch.

Komplexní rekonstrukce plzeňských městských sadů probíhala od roku 1998 v pěti fázích a došlo při ní ke kompletní obnově travnatých ploch, chodníků, cest a trvalkových záhonů. Velmi důležitým krokem bylo také rozhodnutí o instalaci závlahových systémů. V první etapě prošlo rekonstrukcí zhruba 8000 m2 a po třech letech bylo zrekonstruováno dalších 6000 m2 trávníků. Třetí fáze rekonstrukce se týkala hlavně trvalkových záhonů v sadech Pětatřicátníků, poté došlo k rekonstrukci Americké třídy s instalací závlah stromů ve vegetačních mísách. Pátou etapou rekonstrukce byla úprava další části sadového okruhu historického jádra města Plzně v okolí Cvočkařských domků a hotelu Diplomat, zahrnující rekonstrukci trávníků i záhonů, samozřejmě včetně instalace závlah.
V podstatě tak můžeme říci, že většina zelených ploch i výsadeb je nyní v centru Plzně zavlažována. Závlahový systém centrálního parkového okruhu má momentálně 35 ovládacích jednotek, z nichž každá disponuje dvěma až čtyřmi sekcemi a čítá až 1000 postřikovačů. Závlaha trávníků a trvalkových záhonů probíhá vzhledem k odlišné spotřebě vody jednotlivě. Zalévá se většinou v nočních hodinách (od půlnoci do šesté hodiny ranní), kdy není v parcích větší pohyb. Trávníky jsou totiž deklarovány jako zátěžové a tedy volně přístupné, což občané přes den často a rádi využívají. Kromě toho je samozřejmě noční zalévání daleko efektivnější. Pravidelná kvalitní údržba spolu se správně dávkovanou zálivkou ze závlahových systémů je na plochách vizuálně naprosto evidentní.

Závlahy a s nimi spojená kvalita zeleně

Postupná instalace závlahových systémů Rain Bird v centru Plzně měla vliv na užívání místní zeleně. „Od doby, kdy jsme v Plzni poprvé začali zavlažovat zelené plochy a výsadby, se kvalita zeleně i jednotlivých výsadeb výrazně zlepšila. Jelikož je Plzeň mj. městem s poměrně rozsáhlým turistickým ruchem, přispívá vysoká úroveň sadů a parků nejen ke spokojenosti vlastních občanů města, ale je i výstavní skříní podporující právě turistický ruch. Na zeleň ve většině parků a sadů v centru byl dříve omezený vstup. Po instalaci závlah se trávníky staly tzv. pobytovými, to znamená, že se naopak staly vítaným útočištěm k odpočinku občanů města.“ sdělila nám ing. Hana Hrdličková, vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně.

Kompletní servis

Firma AP PARK Ing. Petra Krhounka zajišťuje pro město, které je majitelem ploch, mimo jiné také kompletní servis závlahového systému. „Servis spočívá zejména v pravidelné kontrole. Funkčnost ověřujeme dvakrát týdně, kdy zjišťujeme případná poškození či poruchy. Těch bylo ovšem za patnáct let provozu naprosté minimum. Při pravidelném servisu v systému dochází pouze k drobným výměnám, jelikož závlahový systém Rain Bird je velmi spolehlivý a bezproblémový. Občas se setkáme s vandalismem, avšak při použití výrobků s protivandalními vlastnostmi se zdá, že i ten je na ústupu.
Po provedení zimního servisu a nutných oprav uvádíme systém každý rok do provozu většinou v polovině dubna, zazimování pak probíhá koncem října. Záleží ovšem zcela na klimatických podmínkách, protože některé rostliny (například rododendrony) potřebují závlahu co nejdéle. Zazimování systému, které se provádí stlačeným vzduchem pomocí kompresoru, se ovšem nevyhneme, jelikož závlahy jsou standardně vedeny jen 30 cm pod zemí a nejsou tak instalovány v nezámrzné hloubce.“ vysvětluje ing. Petr Krhounek.

Ekonomika provozu je alfou a omegou

Slova Petra Krhounka potvrzují vysoký standard úrovně instalací závlahových systémů, který je v České republice obzvláště v komunální sféře obvyklý. Významní výrobci závlahových systémů, mezi něž značka Rain Bird jako největší výrobce těchto systémů na světě jednoznačně patří, nehledí ovšem pouze na kvalitu a bezporuchovost. Velkou roli hrají také ekonomické ukazatele provozu. Díky řadě přísných kritérií a testů systémy Rain Bird splňují svůj dlouholetý slogan „Inteligentní využití vody“ a jsou velmi šetrné ke zdrojům vody a vodu využívají velmi úsporně a efektivně.
V Plzni je zdrojem vody pro závlahové systémy zatím ze tří čtvrtin městský vodovodní řad, čtvrtina vody se získává pomocí čerpací stanice se samoproplachovacími filtry z řeky Radbuzy. Po propojení systémů by se mělo v budoucnosti zalévat pouze říční vodou. Jediným, avšak určitě řešitelným problémem, který toto ekonomické řešení oddaluje, je instalace pítek, jež jsou prozatím právě na systém závlah napojena.
„Samozřejmě se někdy neubráníme dotazům občanů, proč zavlažujeme, když zrovna prší. Ale jeden déšť množství závlah nijak výrazně neovlivní. Trávník potřebuje 25 až 40 mm srážek za týden a toto množství se vyrovnává vydatnému celodennímu dešti. Proto reagovat na každou přeháňku nemá smysl.“ říká Petr Krhounek.

Zavlažovací systém základem úspěchu

Plzeňské systematicky obnovované a udržované parky jsou i díky závlahám výkladní skříní města. „Neméně důležitým argumentem pro zavlažování travnatých ploch je i možnost jejich údržby, jako například vertikutace, hnojení, atp., bez ohledu na klimatické podmínky. Údržba trávníků se tak dá termínově s předstihem plánovat a provedené zákroky pak zeleni prospějí nejlépe.“ Dodává Petr Krhounek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down