22.10.2018 | 01:10

Zametací stroj zvýšil kvalitu a rychlost úklidu

Nároky na kvalitu i rychlost úklidu se zvyšují, proto je nutné nahradit staré technologické postupy novými, efektivnějšími. V letošním roce doplnila obec Líně strojový park o zametací vůz Green Machines 636.

Místostarosta obce Petr Benedikt k pořízení stroje uvádí: „Dříve jsme uklízeli svépomocí ručně a dvakrát do roka strojně ve spolupráci s vedlejší obcí pomocí zametacího stroje. Toto řešení však bylo již nedostačující také s ohledem na údržbu nově vybudované infrastruktury v obci. Díky pořízenému stroji se nyní můžeme spolehnout na efektivní úklid s potřebnou úrovní.“

Kompaktní zametací stroj Green Machines 636

Tento kompaktní zametací stroj je primárně určen pro čištění chodníků ve městech a obcích, městských center, obchodních zón a všeobecně ploch, kde není místa nazbyt. Pohonnou jednotkou zametacího vozu je čtyřválcový turbodieselový motor Kubota o obsahu 1,5 litru a výkonu 43 koní. Pojezd stroje je hydrostatický 4 x 4 s plynule regulovatelnou rychlostí. Díky svému vysokému výkonu a silnému sacímu efektu zabezpečenému turbínou o průměru 60 cm může být model 636 nasazen i v lokalitách s hrubšími a těžšími nečistotami.

Stroj minimalizuje prostoje díky nízké spotřebě vody a vysoké přepravní rychlosti. Permanentní pohon na čtyři kola a nezávislé odpružení všech kol umožňují snadno se strojem vyjíždět přes obrubníky i v mokrém počasí. Velkou výhodou v transportním režimu zametače je výsuvná přední náprava pro zvětšení rozchodu kol (z 950 na 1190 mm). Změna rozchodu kol se příznivě projevuje na stabilitě stroje, který tak může dosahovat transportní rychlosti až 40 km/h.

Pracovní záběr Green Machines 636 se pohybuje v rozmezí 1300 až 2050 mm. Ovládání dvou velkých kartáčů je řízeno joystickem, přičemž každý z kartáčů je ovládán nezávisle. Zásobník nečistot má objem 1000 litrů s možností vysypávání až do výšky 1,3 m. Konstrukční prvky zametače jsou vyráběny z nerezové oceli, což příznivě ovlivňuje délku životnosti a bezporuchovost stroje.*

Více v časopisu Komunální technika 10/2018.