Za den poseče pět hektarů v pohodě

Od letošního jara se stala výraznou posilou strojového parku společnosti J. Zalabák – údržba zeleně, s.r.o. profesionální hydrostatická sekačka s čelním systémem sečení Grillo FD 2200 4WD. Původním impulsem pro koupi výkonného stroje bylo především sečení ploch s velkou rozlohou, ale jak ukázala praxe, obratný stroj se velice dobře uplatní i při sečení městské zeleně na členitých pozemcích.

„Údržbou zeleně se zabýváme již třicet let, začínali jsme s manželkou, a jak šel čas, do práce v rodinné firmě se postupně zapojili i naši dva synové. Rodinná firma má svoje sídlo v místní části města Kadaň Prunéřově a právě s údržbou veřejné zeleně v Kadani jsme kdysi začínali. O část městské zeleně pečujeme stále, ale přibyly i další zakázky. Velké plochy sečeme například v rámci údržby ploch rozvoden akciové společnosti ČEPS zajišťující na území České republiky provoz elektroenergetické přenosové soustavy. Jde o pozemky s rozlohou až dvaceti hektarů, kde pracujeme pod vysokým napětím a platí zde určitá bezpečnostní pravidla. Sečení musí proběhnout rychle a v daných termínech, proto je nutné nasazení výkonné a především spolehlivé techniky, která nás nenechá na holičkách. Právě tato skutečnost nás přivedla k zakoupení nového žacího stroje,“ říká úvodem Josef Zalabák.

Pečlivý výběr nového stroje

„Výběrem nového stroje jsme se zabývali mnoho hodin. Obeslali jsme obchodní zástupce většiny zavedených značek a sekačka Grillo na nás nakonec udělala nejlepší dojem. Pro naše účely potřebujeme stroj, který zvládne spolehlivě odpracovat 400 až 500 motohodin za sezónu, která pro nás začíná v dubnu a končí na podzim sběrem spadaného listí. S firmou PEKASS, která nám stroj dodala, jsme dosud nespolupracovali, ale musím říci, že od samého začátku jsme s přístupem jejich pracovníků naprosto spokojeni. Na vlastní prodej stroje navazuje bezproblémové zajištění záručních servisních služeb. Stroj pracuje spolehlivě, ale pokud se objevil nějaký malý problém, byl odstraněn velice rychle, takže jsme neměli žádné dlouhé pracovní prodlevy. Výhodou je, že servisní středisko PEKASS sídlí v nedalekém Málkově, potíže tedy nejsou ani s dodávkami opotřebitelných náhradních dílů a běžnými servisními zákroky. Naší starší techniku jsme si často museli servisovat sami, abychom neztráceli čas, v případě Grilla nám tato starost odpadá,“ popisuje Jakub Zalabák. A jaké jsou jeho praktické zkušenosti po několika měsících provozu nové sekačky?

„Sekačku jsme zakoupili v březnu s tím, že už jsme měli určité zkušenosti s čelním sečením se sběrem. Jak se ukázalo, stroj se neuplatní pouze na velkých plochách, ale díky své obratnosti si poradí i na menších pozemcích ve městě, kde není nouze o překážky. Díky čelnímu sečení zvládne obsekávání stromů a keřů i prostorů mezi lavičkami a podobně. Samozřejmě, že některé dosekávky řešíme ruční sekačkou nebo vyžínačem, ale hodinový výkon s Grillem podstatně narostl. Pokud je travní porost řídký, zvládnu na velké rovné ploše posekat při pracovní rychlosti 12 km/h zhruba 1,5 hektaru za hodinu. Reálný denní výkon se s přihlédnutím k okolnostem (vysýpání, nerovný terén) pohybuje okolo pěti hektarů.“*

Více v časopisu Komunální technika 8/2024.

1 – Od letošního března je součástí strojového parku společnosti J. Zalabák – údržba zeleně, s.r.o. nová profesionální hydrostatická sekačka s čelním systémem sečení Grillo FD 2200 4WD

2 – Stroj pracuje se záběrem 1,55 m

3 – Díky svojí obratnosti si sekačka poradí i při údržbě zeleně v městské zástavbě

4 – Sekačka je homologována pro provoz na veřejných komunikacích