Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku na financování potřeb svých klientů 34,46 miliardy korun, to je o 0,4 % více než ve stejném období loňského roku. Přitom loni došlo v prvním kvartále k meziročnímu poklesu o 11,5 %.
„Jde o příznivou zprávu, vždyť i za celý loňský rok vykázali členové ČLFA celkový pokles, a to o 5 %. Podrobnější analýza výsledků ale tuto spokojenost relativizuje. Téměř 8% meziroční pokles totiž postihl financování podnikatelských investic, které nejlépe odráží kondici domácích firem. Zatím by tedy bylo předčasné tvrdit, že nastává obrat k lepšímu. Klíčový bude vývoj ekonomiky, mimo jiné také to, jestli ji vláda podpoří většími státními zakázkami a daňovými i jinými prorůstovými stimuly, jak nedávno deklarovala,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje padesát předních tuzemských poskytovatelů leasingových, úvěrových a factoringových produktů.
Z celkových 34,46 miliardy korun bylo 26,37 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 8,09 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA uzavřely v prvním čtvrtletí 228 033 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci tohoto období spravovaly 2 307 281 aktivních smluv. Celkové pohledávky z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci prvního kvartálu 203,1 miliardy korun.
Čtvrtletní data potvrdila neustále se zmenšující podíl finančního leasingu, který trpí nejen makroekonomickými, ale také legislativními podmínkami. Jeho pokles je zčásti kompenzován nárůstem zájmu o podnikatelský úvěr. Podíl úvěrů na financování firemních investic dosáhl v prvním čtvrtletí 48,8 %, podíl finančního leasingu 26 % a operativního leasingu 25,2 %. Prokázal se tak stoupající význam operativního leasingu v české ekonomice. Roste i factoring – objem pohledávek postoupených v rámci factoringu na členské společnosti ČLFA se meziročně zvýšil o 8 %.
Oblast financování domácností vykázala v prvním čtvrtletí letošního roku 0,5% růst v porovnání se stejným obdobím roku 2012.
Nejvíce smluv uzavírají členské společnosti ČLFA tradičně na financování osobních, užitkových a nákladních automobilů. Letošní první čtvrtletí nebylo výjimkou: prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno téměř 32 tisíc nových i ojetých vozů.
Financování podnikatelských investic
V prvním čtvrtletí letošního roku poskytly členské společnosti ČLFA podnikové klientele na její investice 6,66 miliardy korun prostřednictvím leasingu a 6,74 miliardy korun prostřednictvím podnikatelských úvěrů. Podíl úvěrových a leasingových produktů byl vyrovnaný, v přehledu komodit tradičně dominovaly dopravní prostředky.
Značnou meziroční ztrátu utrpěl finanční leasing, který ve firemním sektoru zaznamenal pokles o téměř 20 % (měřeno výsledky patnácti největších firem). Na propad finančního leasingu má přitom výrazný vliv jeho legislativní omezení: jeho délka je totiž u nás, na rozdíl od většiny západních ekonomik, vázána na dobu odepisování financované věci. V portfoliu leasingových firem je proto přirozeně nahrazován podnikatelským úvěrem.
Pro první kvartál byl také charakteristický pokračující nárůst podílu operativního leasingu na celkovém leasingovém trhu. Zatímco v prvním čtvrtletí 2012 tento podíl na nových obchodech v podnikatelské sféře činil 44,5 %, letos už to bylo 47,1 %. Na operativní leasing byl v letošním prvním kvartále s firmami uzavřen takřka dvojnásobný počet smluv než na finanční leasing.
V přehledu komodit u podnikatelských úvěrů a leasingu pro firemní klientelu tradičně dominují dopravní prostředky. Také tentokrát dosáhly nejvyššího podílu osobní a užitkové automobily, následovalo financování investic do strojů a zařízení, zejména do obráběcích strojů a manipulační, respektive skladové techniky.
Financování firemního provozu (factoring)
Financování provozu firem zajišťují členské firmy ČLFA prostřednictvím factoringu, který je založen na postoupení krátkodobých pohledávek. Hodnota postoupených pohledávek i výše prostředků poskytnutých členy ČLFA vzrostly. Největší zájem je nadále o tuzemský a regresní factoring.
Výše prostředků poskytnutých klientům členy ČLFA v rámci factoringu v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 10,6 % na 12,9 miliardy korun. Hodnota postoupených pohledávek pak dosáhla 28,6 miliardy korun, což ve srovnání s prvním kvartálem roku 2012 představuje nárůst o takřka 8 %.
Na českém factoringovém trhu dlouhodobě převládá tuzemský factoring. Firmy nadále nejvíce využívají tzv. regresní podobu factoringu, v němž na rozdíl od bezregresního factoringu nenese factoringová společnost riziko platební neschopnosti odběratele klienta. Podíl bezregresního factoringu ovšem v posledních letech roste.