Jarní úklidy přírody od odpadků se během let staly populární „tradicí“. Během hlavního úklidu letošního ročníku akce Ukliďme Česko se z české krajiny podařilo odstranit přes 1000 tun odpadu a další úklidové akce probíhají i nadále. Českou přírodu ohrožují a hyzdí nejen tradiční plastové láhve a obaly, ale třeba i staré elektrospotřebiče. Těch nalezených při úklidu venku, ale i doma či na zahradě se lidé mohou snadno a zdarma zbavit díky svozovým a dalším službám.
Jaro je obdobím regenerace a obnovy, ale také úklidu. Ten by se neměl týkat jen našich domácností, ale i přírody. Odpadky z ní už devět let mizí i díky oblíbené akci Ukliďme Česko. Její letošní hlavní úklid proběhl 2. dubna a i přes mimořádně nepříznivé počasí se jej podle informací pořadatelů zúčastnilo přes 73 tisíc dobrovolníků, kteří z přírody odstranili více než 1000 tun odpadu. Další stovky úklidů však probíhaly i v další dny a organizátoři si tak pochvalují rekordní zájem veřejnosti. Aktuální počet zaregistrovaných úklidových akcí už totiž dokonce přesáhl počet úklidů, které proběhly během celého roku 2019, jenž byl doposud nejúspěšnější.
„V pandemických letech 2020 a 2021 Češi více než dříve vyráželi do české přírody a nepořádku v přírodě přibylo, velkým problémem jsou stále i černé skládky. Ty se objevují hlavně v okolí velkých měst v čele s Prahou. Drobnější nepořádek v přírodě je tradičně tvořen plastovými láhvemi a dalšími plastovými obalovými materiály, na černých skládkách zase obvykle dominuje stavební suť a vybavení z domácnosti včetně vysloužilých elektrozařízení. Poslední jmenované přitom představují výrazné ekologické a zdravotní riziko, protože často obsahují nebezpečné látky,“ podotýká Barbora Stárková z oddělení komunikace a marketingu kolektivních systémů REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a jsou již několik let mediálním partnerem projektu Ukliďme Česko.*