04.01.2010 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významná pomoc obcím

Známý výrobce a prodejce komunální, zahradní a farmářské techniky, akciová společnost VARI z Libice nad Cidlinou, se stále více prosazuje se značkou Vari Honda nejen v České republice, ale i na světových trzích. Protože se firmě i době hospodářské recese daří, rozhodla se pomáhat obcím.

 

Nejen o této chvályhodné aktivitě jsme hovořili s Jiřím Belingerem, předsedou představenstva a generálním ředitelem VARI, a. s., který je současně místopředsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků, v níž má na starosti středočeskou sekci.

 

Kořeny jeho podnikatelských začátků sahají až do roku 1977, kdy získal živnostenský list na truhlářské práce a restaurování nábytku. Později se mu podařilo v Praze otevřít prodejnu pro řemeslníky a truhláře a odsud již nebylo daleko k malým motorovým strojům včetně elektrocentrál a motorů Honda. Od roku 1993 zastupuje jím založená společnost BG Technik na českém trhu motorové stroje Honda. „Největším odběratelem motorů Honda byl zpočátku podnik Mepol z Libice nad Cidlinou vyrábějící malotraktory Terra. V polovině devadesátých let patřil privatizačním fondům a protože jsem měl kvůli zachování a rozvoji výroby v tomto segmentu zájem o koupi rozhodujícího podílu firmy, stal jsem se většinovým podílníkem firmy. Logickým vyústěním pak bylo přejmenování podniku podle názvu nosného výrobku, jímž byl malotraktor VARI,“ vysvětluje Jiří Belinger.

 

Tyto stavebnicové traktory vycházejí z osvědčené konstrukce motoru s automatickou spojkou a dvěma typy převodovky s možností snadného připojení adaptérů pro různé práce. Malotraktor VARI a stavebnicový systém TERRA VARI je proto uživatelsky velice jednoduchý, univerzální, výkonný a spolehlivý pomocník, který zvládne například kvalitní orbu a sečení i značně přerostlých ploch. Další možností je třeba úklid chodníků včetně odstraňování sněhu nebo přeprava materiálu.

 

„Od začátku klademe důraz na kvalitu. Licenci jsme spláceli dodávkami převodovek do Německa, VARI systémy jsme dlouho vyváželi do států bývalé RVHP i vyspělých západních zemí. Dnes exportujeme do dvaceti osmi států Evropy, Asie a Afriky. Nejvýznamnějším partnerem je Čína. Naše stroje se dostávají do mnoha rozvojových zemí v rámci potravinového programu, kdy je tato pomoc zčásti nahrazena malou zemědělskou technikou pro dosažení soběstačnosti v obživě lidí v zaostalých oblastech. Také proto se nás nedotkla hospodářská recese a podařilo se meziročně navýšit prodej o 18 procent,“ říká Jiří Belinger.

 

Podle něj současná hospodářská stagnace vznikla především populistickými zásahy politiků a vlád a až trestuhodným chováním managementů hlavně velkých společností. To vyústilo až ve ztrátu důvěry investorů, výrobců i zákazníků, kteří v obavách z dalšího vývoje omezili výdaje. Jiří Belinger konkretizuje: „Zejména jednostranné pobídky zahraničním koncernům, které zde místo výroben budovaly montovny, které šlo kdykoliv zavřít a přesunout jinam, což se také děje. Nenaplněné očekávání ministrů financí z příjmů od těchto firem je nenávratnou a obrovskou škodou pro naši zemi, stejně jako stovky miliard utracených v pobídkách.“

 

Zejména ve středních Čechách je známá iniciativa Vize z krize, se kterou přišla společnost VARI. Podle Jiřího Belingera je lepší lidi zaměstnat než jim vyplácet podporu v nezaměstnanosti. To platí dvojnásob pro venkov, kde je pracovních příležitostí stále méně. Tak se zrodil nápad na podporu obcí, které zaměstnávají na veřejně prospěšné práce občany se sestavou Vari.

„Pro obce, které získávají příspěvky od úřadů práce, je výhodné zakoupit sadu malotraktoru s vozíkem, kdy lze využít dotaci deset tisíc korun a navíc desetiprocentní slevu na komunální příslušenství. K tomu přistupují dotace úřadu práce na rekvalifikaci občanů vykonávajících veřejně prospěšné práce v oboru Údržba veřejné zeleně a ekologická likvidace vzniklých odpadů, a to do pěti tisíc korun na osobu,“ vypočítává Jiří Belinger a konkretizuje: „Pro menší obce je vhodný malý komunální systém VARI. Základní jednotka stojí čtyřicet tisíc korun, celou sestavu pro celoroční práce, kartáč, sněhovou frézu a mulčovač, je možné pořídit do sto tisíc korun. Z této částky lze odečíst naši zmíněnou dotaci deset tisíc korun a rovněž desetiprocentní slevu na příslušenství.“

 

Celý článek je otištěn v čísle 1/09 časopisu Komunální technika.

Autor:  Jan Kroupa

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down