29.10.2011 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití multifunkčních nakladačů

K údržbě měst, obcí či areálů dnes neodmyslitelně patří stroj na manipulaci s břemeny a náklady. Takovýto nakladač se sice využívá „pouze“ pár hodin denně, ale po celý rok. Má za úkol naložit a složit paletu, přemístit odpad, naložit sypač posypovým materiálem, uklidit prostranství v zimě od sněhu nebo při jarním úklidu od posypového materiálu…

Pro tyto účely se často využívají smykem řízené nakladače s hmotností od 2500 kg výše. Při většině činností je ale překážkou například vysoká hmotnost stroje, systém řízení, možnost agregace jiného nářadí, nízká přepravní rychlost či značné provozní náklady. Všechny práce je potřeba vykonat v krátké době. Většina z nich se nedá naplánovat, tudíž je stěžejní, aby byla technika k dispozici.

 

Kloubové řízení vítězí

Široké uplatnění údržbě areálů, měst a obcí nacházejí v poslední době kloubové nakladače s možností agregace rozmanitého nářadí; navíc s „rozumnou“ zvedací kapacitou, celkovou hmotností a velikostí. Důležitými aspekty při volbě nakladače jsou rozsah jeho dalšího využití, rozměry a celková hmotnost.

Při volbě systému řízení nakladače je potřeba vzít v potaz následující fakta: kloubem řízené stroje proti smykovým všeobecně dovolují větší transportní rychlost, neničí podvozkem podklady (trávníky, zámkové dlažby), nejsou tak agresivní k pneumatikám (mají výrazně delší životnost – až 4 x až 5 x – proti podvozkům smykem řízeným) a v neposlední řadě se chovají výrazně lépe v horším terénu.

Smykem řízený nakladač má tendenci při otáčení si „hrnout“ zeminu pod sebe a v horších podmínkách tak dosedne podvozková část na zem a kola ztratí trakci. Nakladač „si sedne na břicho“. Kloubem řízený podvozek se takto nechová. Jiným aspektem provozu smykem řízeného nakladače je spotřeba paliva. U výkonnostně srovnatelných strojů je u smykem řízeného nakladače zhruba dvojnásobná spotřeba pohonných hmot oproti kloubem řízenému stroji. Důvodem je zvýšená energetická náročnost smykového řízení. Další nevýhodou smykem řízených nakladačů používaných při údržbě je nízká svahová dostupnost a kvůli zvedacím ramenům a zástavbě motoru velice špatný výhled do stran a dozadu.

Synonymem multifunkčnosti mezi kompaktními nakladači s vlastní hmotností do 2000 kg jsou finské stroje Avant, především s pro údržbu měst a obcí vhodným kloubovým řízením. Jejich zvedací kapacita se pohybuje od 300 do 1700 kg na upínacím zařízení, zvedací výška u největšího modelu je 3010 mm. Pohonem jsou benzinové motory Kohler nebo diesely Kubota, jejichž spotřeba se v běžném provozu pohybuje do dvou litrů nafty na motohodinu. Největší model Avant 750 má výkon 49 k.

Výrobce klade při vývoji nakladačů Avant na ergonomii, spolehlivost a jednoduchost. Tyto stroje tedy vynikají výborným výhledem (obsluha sedí vždy vpředu v ose zvedacího ramene), ergonomií (pracovní místo je navrženo s maximálním ohledem na celodenní využití) a spolehlivostí (jednoduchá a robustní konstrukce, minimální elektronika a spolehlivá hydraulika jsou základem úspěchu). Nazývají se multifunkční, protože mají vzhledem ke své velikosti a hmotnosti dostatečný hydraulický výkon a díky jedinečným vlastnostem jsou předurčeny k využívání v mnoha dalších činnostech, než pouze jako nakladač.

 

Základní oblasti využití

Zmínit lze například lehčí zemní práce a manipulace. K tomuto účelu slouží různé lžíce (kombinovaná lžíce 4 v 1 čili čtyři funkce v jedné lžíci – klasická lžíce, možnost nabírání beze zbytku, strhávání terénu, rovnání radlicí), víceúčelová lžíce, velkoobjemová lžíce, paletizační vidle s možností přidržovače, otoče, posuvu…, podkopová a minipodkopová ramena s maximální hloubkou výkopu 2,6 metru, nivelátory a různá další „rovnací“ zařízení a drážkovač s hloubkou drážky 90 cm. Je možné sem zahrnout i vrtání děr do průměru 80 cm. K pomocníkům při lehkých stavebních pracích patří míchací lžíce na beton, bourací kladivo, fréza na asfalt, vibrační deska a kleště na stavební demolice.

Vzhledem ke spolehlivosti stroje je nejnáročnější údržba komunikací, kdy musí být technika schopna vyjet v případě potřeby. A to nakladače Avant dokáží. Sněhová radlice, fréza, kartáč a sypač na inertní i chemický materiál – to jsou základní nástroje pro stoprocentní výkon stroje. Z dalšího nářadí může sloužit zametač s možností sběru, myčka s tlakovým mytím nebo pracovní plošina s dosahem 5 metrů.

Pro péči o zeleň si zákazník může vybrat ze tří technologií mulčování v závislosti na kvalitě plochy a na požadované výsledné kvalitě porostu. Vynikajícím pomocníkem je i sekačka se sběrem, jejíž zásobník lze díky zvedacímu rameni nakladače pohodlně vyprázdnit do kontejneru. Příkopová sekačka a nůžky na ořez větví jen rozšiřují možnosti pracovního nasazení.

Nakladače se uplatní při údržbě lesa, zpracování dřeva a manipulaci s ním. Při úklidu pomohou kleště s přidržovačem, rampovač a vyvážecí vlek. Pokud doplníme nářadí o štípač a štěpkovač, je Avant velice výkonný a dobrý pomocník i v tomto oboru.

Poslední možností nasazení multifunkčních nakladačů je příprava terénu a předseťové práce. Tady je možné využít rotační bránu, obracecí frézu nebo rotavátor. Tato zařízení dokážou připravit téměř jakoukoliv plochu na výsev travního osiva a rekultivovat nevyužívané plochy. Některé z aplikací ilustrují připojené obrázky.

 

(red)

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 10/11 časopisu Komunální technika.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down