12.05.2023 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkonná mulčovací a vyžínací technika

Italská společnost Ferri se již více než šest generací věnuje výrobě mulčovačů, vyžínacích ramen a další techniky na práci s trávníky, živými ploty a údržbu krajiny. Po celém světě pracuje v profesionálním nasazení již přes 35 000 strojů s touto značkou.

Produkce se značkou Ferri byla vždy založená na jednoduchých, ale účinných koncepcích, jako je lepší komfort obsluhy, bezpečnost a optimalizace použití jednotlivých materiálů. Díky neustálému zaměření na výzkum a vývoj strojů pro údržbu veřejné a zemědělské zeleně je například Ferri od roku 2016 partnerem vozidel Unimog.

Pro malé traktory

Ač to tak třeba nevypadá, jedná se o velmi náročný segment strojů, protože je zde potřeba účelně spojit základní požadavky, a to nízkou hmotnost, někdy velmi složitou agregaci a samozřejmě zachování kvalitativních parametrů jako je například nízká spotřeba energie.

Nabídka je velmi široká. Vzadu agregované mulčovače řady ME a stranové ZME jsou k dispozici se záběrem 1,25 a 1,55 m. Příkopové (ramenové) mulčovače s označením T mají dosah 2,52 až 3,84 m. Speciální konturovací rameno T350 s dosahem 3,62 m osazené nůžkami na průměr větví 1 cm může pracovat na levé i pravé straně traktoru.

Pro střední a velké traktory

Tato skupina je samozřejmě co se týká modelů nejobsažnější. Ať už se jedná o klasické mulčovače se zadní nebo čelní agregací, nebo o stranové agregáty ZLE (obr. 1) s možností práce v různých úhlech nastavení stroje. Sortiment příkopových ramen zahrnuje celou škálu záběrů se šířkou hlav od 1 do 1,6 m.

Za pozornost stojí některá unikátní technická řešení konstrukce strojů Ferri. Držáky nožů ve vyžínacích hlavách jsou navařené ve dvou spirálách. což přináší dvojí efekt. Zaprvé jsou rotory výborně vyvážené a uložení vždy dvou nožů proti sobě výrazně snižuje možnost vibrací i při opotřebení nožů, zadruhé je zde dvojí překrytí nožů, což výrazně zlepšuje kvalitu práce.

Rotor je ve speciálně tvarované skříni uložený excentricky směrem k přední části, čímž došlo k optimalizaci vzdálenosti nožů od krytu pro každou fázi vyžínacího procesu. Menší vzdálenost nožů v přední části zaručuje výborné sečení a větší v zadní pak umožňuje volný odchod zpracovaného materiálu ven.

Všechna hlavní místa čepového spojení ramen jsou z kompozitních materiálů, které zajišťují dlouhou životnost a stabilitu celého ramene. K připojení stroje k traktoru slouží speciální tříbodový závěs tzv. Delta-box. Jedná se o lehkou, ale extrémně pevnou konstrukci, která je schopná dlouhodobě eliminovat všechny síly, které na připojení působí. Nádrž není úmyslně součástí rámu, ale umístěná tak, aby na ni nepůsobily stranové tlaky od vyžínacího ramene.

Další technika

Společnost Ferri se již léta věnuje také vývoji a výrobě strojů pro likvidaci náletů, křovin a pařezů. Tato skupina se dělí na dva druhy, a to na tažené lesní frézy a speciální frézovací hlavy, které se montují hlavně na stroje, které mají rameno, například na bagry. Najdeme zde však i modely, které lze čelně agregovat například na smykové nebo kloubové nakladače.

Samostatným projektem je potom iCUT (obr. 2). Jedná se o rádiem řízený pásový nosič nářadí iCUT3.60 EXTRA s výkonem motoru 60 k. Lze na něj agregovat jak mulčovací hlavu, tak lesní frézu. Velmi nízko uložené těžiště spolu se speciální konstrukcí umožňuje tomuto stroji pracovat ve svazích se sklonem až 55°.

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2023)*

Foto archiv/CIME

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down