O zářijovém setkání odborníků ze společnosti STROM Praha se zájemci o údržbu sportovišť s přirozeným i umělým povrchem jsme poprvé informovali v minulém čísle. Dnes se zaměříme především na celoroční péči o hřiště s přírodním porostem a techniku k tomuto účelu určenou.
Těmto tématům se ve vztahu k průběhu celé „zelené“ sezóny obšírně věnoval ve své přednášce firemní specialista Lukáš Hradecký. Hned na úvod zdůraznil, že trávníkáři by měli být v pohotovosti již v březnu, kdy taje sníh a nekonečný koloběh jejich prací právě začíná. Pažit se probouzí ze zimního spánku v době, když teplota půdy v hloubce 5 centimetrů přesáhne 5 °C. Hřiště se zazelená. Přichází čas pro jeho hnojení, prořez a vyčesání.
Vzduch a voda = život
„Na provzdušnění trávníku je vhodný například pasivní, tedy pouze pojezdem traktoru poháněný, aerifikátor Wiedenmann Terra Slit se záběrem 1,6 metru a maximální hloubkou vpichu 20 centimetrů. Volitelnými jednotkami jsou hroty, hvězdice nebo nože. Pro přírodní i umělé povrchy jsou určené brány Wiedenmann Terra Rake, které slouží na vyčesávání stařiny nebo utuženého granulátu. Vyrábějí se v šířkách záběru od 1,7 do 4,6 metru a lze s nimi pracovat rychlostí 10 až 15 kilometrů za hodinu. Obsluha uvítá snadné nastavení pracovní hloubky a agresivity vyčesávání,“ představil první pomocníky Lukáš Hradecký.
Během dubna již trávník odnožuje. Tato vegetační fáze rozhoduje o jeho hustotě a regeneračních schopnostech, tedy v konečném důsledku zdraví a kvalitě. Je čas na první seč, vertikutaci a aerifikaci. Provzdušnění povrchové vegetační vrstvy se současným odstraněním stařiny zvyšuje v porostu cirkulaci vzduchu, zlepšuje průsak vody a současně také přístup živin do vegetační vrstvy.
„K prořezu trávníku jsou vhodné například tažené prostředky V Strong od firmy GKB. Jejich záběr se pohybuje v rozmezí od 1,2 do 2,4 metru, maximální hloubka činí 5 centimetrů. Agresivitě zákroku, která odnožujícímu trávníku jen prospívá, pomáhá opačný smysl otáčení rotoru vzhledem k pojezdu tažného prostředku. Tyto agregáty jsou určené pro traktory o výkonech 25 až 110 koní,“ pokračoval Lukáš Hradecký a navázal:
„Společnost 1st Products nabízí pro tyto práce menší prořezávač – tažený Verti Cutter se záběrem 1,4 metru a hloubkou zákroku 5 centimetrů pro traktory ve výkonovém rozmezí 25 až 45 koní. Kopírovací oj pomáhá při práci v okolí překážek, a tak je možné použít tento prořezávač například i v komunální sféře, s úspěchem třeba při práci kolem stromů a jiných překážek.“
Základem je sekání
Nejprodávanějším modelem vřetenové sekačky pro údržbu sportovních trávníků je John Deere 2653B se třemi vřetenovými jednotkami a šířkou záběru 1,83 (s osazením sběrnými nádobami) nebo 2,13 metru (bez možnosti sběru). Výšku střihu lze rychle nastavit s pomocí systému Speed Link v rozmezí od 6,3 do 50,8 milimetru. Výkon motoru činí necelých 20 koní a hnaná jsou všechna tři kola.
Novinkou společnosti John Deere pro letošní rok je pětivřetenová golfová sekačka, typ 6700A. Proti předchozímu modelu je záběr samozřejmě širší a dosahuje 2,54 m. Stroj je sice zhruba o 150 kilogramů těžší, ale na druhou stranu má velké pneumatiky, které optimálně rozkládají jeho váhu na podloží. Model 6700A je vybavený displejem TechControlTM, který zjednodušuje jeho ovládání. Pracovní parametry jsou přednastavitelné, například rychlost včetně té při otáčení, což je užitečné třeba při střídání obsluhy.
„K výhodám těchto vřetenových sekaček patří kvůli značné šířce záběru vysoká produktivita práce. Vzhledem k tomu, že žací jednotky jsou poměrně krátké, stroj lépe kopíruje i velmi členitý terén, což ocení hlavně správci golfových hřišť. Největším přínosem je kvalita řezu, která napomáhá ke zdravějšímu trávníku a jeho rychlejšímu odnožování. Je třeba zdůraznit i hledisko estetické. Díky zadnímu válci je totiž trávník pěkně pruhovaný a lépe vypadá,“ vyzvedl hlavní výhody Lukáš Hradecký.*
(Podrobnosti v Komunální technice 12/2019)