10.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veletrh jasně ukázal nové trendy v oboru

V polovině loňského září se v německém Norimberku uskutečnil tradiční a v pořadí již 24. ročník veletrhu zahradní a komunální techniky GaLaBau. Zastoupení na něm měli i někteří výrobci z České republiky a v rámci české oficiální účasti se na veletrhu prezentovalo osm společností. Svými produkty zaujaly například firmy Laski, Dvořák – svahové sekačky, Raymo a v neposlední řadě také společnost VARI, která představila řadu připravovaných technických novinek.

Mezinárodní veletrh zahradnické a krajinářské techniky GalaBau má bohatou historii a svoji pozici jednoho z nejvýznamnějších veletrhů daného oboru v Evropě obhájil i po letošním ročníku, který navštívilo přes 62 tisíc návštěvníků ze 76 zemí světa a celkově se prezentovalo přes tisíc vystavovatelů z 33 zemí. Ne náhodou bylo hlavním tématem veletrhu heslo „Společně pro budoucnost šetrnou ke klimatu“.

V expozici firmy VARI proběhla 14. září prezentační akce, pod záštitou MPO, s názvem Czech Gardening Day s představením českých zúčastněných firem. Akciová společnost VARI se veletrhu pravidelně účastní již řadu let a pro zahraniční obchodní partnery rozhodně není neznámou značkou. Ve svém výrobním programu nabízí komplexní sortiment zahradní a komunální techniky jak pro profesionální využití, tak stroje ve střední a hobby kategorii. Nicméně jak bylo na první pohled patrné, loňský ročník veletrhu byl nejen pro společnost VARI zlomovým a ukázal ve vývoji uvedených segmentů techniky jednoznačný nový trend, kterým je přechod k bateriovým systémům pohonu.

Systém je třeba správně nastavit

Technika poháněná elektromotory hrála v Norimberku jednoznačně prim i v expozicích velkých světových výrobců, ke kterým se postupně přidávají další a sortiment nabízeného nářadí a strojů na bateriový pohon je rok od roku komplexnější. To ovšem neznamená, že vývoj mechanizace poháněné spalovacími motory se zastavil. I v těchto kategoriích je vidět pokrok, který se zdaleka netýká pouze snižování emisí používaných pohonných jednotek.

„Nový směr a trendy, které veletrh jednoznačně ukázal, tedy přechod na používání techniky s bateriovými systémy pohonu, není zatím zcela jistě vhodný pro každého a pro libovolnou aplikaci. Pokud je systém správně zvolený, má pro uživatele bezesporu svoje výhody, ale pokud tomu tak není, může se objevit mnoho nevýhod. Technika na bateriový pohon má v komunálním nasazení určitě svoje místo při práci ve stísněných prostorách, při údržbě parků, areálů škol a nemocnic, hřbitovů a podobně. Zkrátka všude tam, kde je velkou devizou její ekologický provoz s minimalizací hladiny hluku. Ovšem při přechodu od tradičních systémů pohonu k těm elektrickým je třeba přemýšlet a stroje vybírat s určitým výhledem do budoucna,“ říká úvodem Tomáš Belinger, obchodní ředitel akciové společnosti VARI.

Jak poznamenal, určitou výhodou je při vývoji moderní techniky v daném oboru zachování volné soutěže, kterou zatím příliš neovlivňuje legislativa, ani případné dotační tituly. „Na rozdíl například od osobních automobilů, kde se do budoucna již počítá s určitými omezeními, si může každý potencionální uživatel zahradní a komunální techniky zatím vybrat pohon podle svého gusta a elektrifikace tak probíhá víceméně přirozenou cestou. Poslední tři roky se ovšem intenzita přechodu na bateriové stroje značně zvyšuje a někteří uživatelé i organizace přecházejí na tento systém komplexně. Je pravdou, že západní Evropa je v tomto směru rozhodně dál. Například podíl aku strojů v segmentu zahradní a hobby techniky již tvoří více než padesát procent a u některých kategorií (například křovinořezy, fukary a podobně) je dokonce 70%. V některých rezidenčních čtvrtích již dnes platí přísné limity na používání strojů s benzínovými motory a někde je již obyvatelé ve spojení se samosprávou již zcela zakázaly,“ upozornil Tomáš Belinger.

S výhledem několika let dopředu

„Jelikož společnost VARI úzce spolupracuje se svými zahraničními partnery, pro které vyrábí řadu strojů, bylo nutné se k novým trendům připojit a získané poznatky integrovat do konstrukčních řešení nových strojů, které chystáme uvést na trh v následujících sezónách. Možné alternativy se snažíme řešit s výhledem alespoň na pět let dopředu a pokud možno systémově. Alfou a omegou elektrifikace zůstávají použité baterie a logiku při nákupu dalších variant strojů a pracovních adaptérů má zachování určité linie s možností využití kompatibilních baterií a jejich nabíječek u pokud možno všech pořízených strojů. Varianty elektrických strojů VARI zkoušíme již dva roky a k jejich testování jsme přistupovali s určitou dávkou opatrnosti. Přeci jenom jsme byli po léta zvyklí na benzínové motory. Ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že po určité době užívání techniky s bateriovým pohonem necítím potřebu se k těm benzínovým vracet. Nabízený komfort a pohodlí, snížení vibrací a minimální a jednoduchá údržba jsou opravdu velkým lákadlem a pádným argumentem. Je pravda, že vyšší pořizovací cena baterií může zájemce odradit, ale další provoz je naopak výrazně levnější a diametrálně odlišné jsou také nízké náklady na servis a řada provozních nákladů zcela odpadá. Přitom životnost střídavého elektromotoru je daleko vyšší než spalovací pohonné jednotky. Navíc může uživatel systém propojit s fotovoltaikou, pokud ji má k dispozici, a tím provozní náklady ještě výrazně snížit,“ připomněl Tomáš Belinger některé z výhod bateriových strojů.

Při profesionálním a mnohdy celodenním využití bateriové techniky platí samozřejmě správné nastavení systému dvojnásob. Ideální je využití minimálně dvou až tří sad kompatibilních baterií, které může obsluha používat s různými typy strojů a nářadí. „Oblíbené je propojení s elektrickým užitkovým vozidlem, jenž nejen zajistí transport strojů, ale zároveň může v rámci směny sloužit jako Powerbanka k průběžnému dobíjení baterií. Například pracovní elektromobil Selvo, který máme v nabídce, je využitelný nejen pro nabíjení, ale i pro připojení nářadí na 220 V, takže pracovní četa je v průběhu dne zcela nezávislá,“ doplnil Tomáš Belinger.

1 - Mezinárodní veletrh zahradnické a krajinářské techniky GalaBau v září navštívilo přes 62 tisíc návštěvníků ze 76 zemí světa a celkově se na něm prezentovalo přes tisíc vystavovatelů z 33 zemí

2 – Akciová společnost VARI vystavila komplexní sortiment zahradní a komunální techniky jak pro profesionální využití, tak stroje ve střední a hobby kategorii

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down