prosincové číslo je tematicky zaměřeno na energii pro obec. Jde o problematiku skloňovanou ve všech pádech v průběhu kalendářního roku.
Zahrnuje potřebu vytápění v zimních měsících, v dopravě a dalších činnostech částečný přechod na biopaliva i celoroční pěstování energetických plodin a zajištění dostatečného množství topiva pro obecní kotelny. Bez dostatečného přísunu energie se zkrátka neobejdeme a každý z nás zřejmě i za svoji osobu může tento fakt jenom potvrdit. Alespoň u mě toto tvrzení s podzimem a přicházející zimou platí beze zbytku.
Orientovat se v informacích týkajících se energetiky je ovšem velice složité a není jednoduché zvolit správnou cestu. Na trhu, bohužel možná ještě více než v jiných odvětvích, působí velmi silné skupiny lobbistů, které se logicky snaží prosadit tu svou. A pokud se do diskuse přidají nejrůznější ekologičtí aktivisté (a oni se přidávají zcela pravidelně), je zaděláno na pořádný zmatek. Stačí si jen přečíst zprávy, jež se objevily v médiích v průběhu posledních několika dní.
Příkladem budiž situace okolo podpory výstavby fotovoltaických elektráren. Původní záměr byl bezpochyby dobrý a ušlechtilý, poté se situace jaksi vymkla z rukou a zelenou dostaly i megalomanské projekty výstavby na zemědělské půdě, aby nyní určitou jistotu zisku zase alespoň částečně ztratily a fotovoltaika byla vrácena tam, kam jednoznačně patří – na střechy a stěny budov. Bez podpory ovšem paradoxně zůstávají projekty na skládkách, v průmyslových areálech či protihlukových stěnách, kde ničemu nevadí, stejně jako ostrovní projekty nepřipojené do sítě, ale přitom v daných lokalitách nahrazující elektřinu z uhlí a dalších zdrojů...
Nejperspektivnější se z obnovitelných zdrojů jeví pro ČR zřejmě biomasa, ovšem i její využití má své ale. Původní záměr výstavby obecních tepláren, jež by zpracovávaly produkci biomasy z blízkého okolí a tudíž s malou dopravní náročností, bere leckde za své a provozovatelé svádějí nerovný boj s konkurencí velkých provozů, jež jim biomasu, se kterou počítali, skupují s garancí zájmu o maximální množství, doslova před nosem.
Inu, zajistit energetickou bezpečnost, ať již na úrovni státu či jednotlivých municipalit, není vůbec žádná legrace. Všem, kteří se touto problematikou zabývají, přeji dostatek energie potřebné k nalezení správného řešení. A všem ostatním lze popřát dostatek energie pro celý nadcházející rok 2011.
Roman Paleček