jak již bývá každoročním zvykem, číslo věnované využití traktorů v komunální sféře jsme museli oproti obvyklému rozsahu rozšířit tentokrát alespoň o osm stran, jelikož zastoupení traktorových značek na českém trhu je velice rozmanité stejně jako nasazení těchto strojů v komunální sféře.
I když se v mnoha provozech prosazují profesionální speciály vhodné a také jednoznačně nejlepší na určitý druh činnosti a zdatně jim sekundují univerzální nosiče s všestrannějšími možnostmi využití, úloha traktorů zůstává s nepřebernými možnostmi výběru nářadí pro práci v zimě i v létě nezastupitelná.
V několika aktuálních reportážích přinášíme alespoň malý průřez informacemi možného využití traktorů, jež se mnohde výrazně liší, byť jsou provozy technických služeb, správy a údržby silnic či dalších subjektů, které jejich činnost v daném regionu zastupují, vybaveny stroji obdobných výkonů, technických parametrů a tím pádem i možností. Někde traktory střední výkonové třídy pomáhají především při zimní údržbě komunikací, jinde nacházejí uplatnění hlavně v létě v agregaci s příkopovým ramenem a další činnosti jsou pro ně pouze doplňkové. Ovšem jsou provozy, jejichž fungování je na traktorech postaveno a tam se tyto stroje nezastaví „jak je rok dlouhý“.
V zimě se nabízí i výpomoc v tomto období přeci jen méně využitých zemědělských traktorů. Nicméně ne všude je možné s touto výpomocí počítat. V rámci obcí můžeme sice poměrně často spatřit starší traktor se sněhovou radlicí, který pomáhá při úklidu sněhové nadílky. Ale modernější zemědělské traktory se jejich majitelům příliš zapojovat do zimního úklidu nechce. Vlastně se není čemu divit. Jejich pořizovací cena nebývá zrovna nízká a v mnoha případech jde o techniku doslova nabitou elektronikou. A navíc tyto stroje nebývají úplně dokonale ošetřeny pro provoz v agresivním vlhkém zimním prostředí spojeném často s aplikací chemických rozmrazovacích materiálů. Přesto se jeví úloha traktorů pro práce v komunálním sektoru i do budoucna nezastupitelná.
Roman Paleček