letošní číslo věnující se tématicky využití traktorů v komunální sféře a jejich vhodnému příslušenství je, ostatně jako každý rok, více než nabité. Na jeho stránkách se prezentuje více než dvacítka traktorových značek a věnovat každé z nich byť jednu tiskovou stranu by znamenalo v podstatě vypustit další pravidelné rubriky, což bychom samozřejmě neradi.
Nabídka traktorů na českém trhu takřka bezezbytku kopíruje světový trh a zahrnuje vše podstatné, co je mezi kolovými traktory Evropou počínaje a Asií a Americkými kontinenty k mání. Vybírat si lze podle potřeb a předpokládaného využití mezi malotraktory, kompaktními stroji i modely střední výkonové třídy až po vysoce výkonnou technikou se všemi elektronickými vymoženostmi. Ten, kdo má traktory jako hobby nebo chce získat ještě lepší přehled o tom, co tuzemský trh nabízí, může nahlédnout na webové stránky vydavatelství Profi Press (konkrétně www.mechanizaceweb.cz), kde je obsáhlý Katalogový přehled traktorů zahrnující více než 600 modelů volně k dispozici.
Kdo bude technické parametry jednotlivých značek studovat podrobněji a pečlivě, záhy zjistí, že některé ze značek jsou si více než podobné. A nebude se mýlit. V posledním dvacetiletí dohnal proces globalizace i výrobce traktorů a takové, kteří dál hospodaří pouze na vlastním písečku, by počátkem 21. století pohledal. Světově důležití výrobci motorů, ale i dalších komponentů se dají spočítat na prstech ruky a mnoho traktorových značek vyráběných ve stejných výrobních závodech na shodných výrobních linkách se odlišuje pouze designem a barvou kapotáže. Například technická příbuznost traktorů Same, Lamborghini a Deutz-Fahr je více než zřejmá, stejně jako je tomu u traktorů New Holland, Case nebo Steyr. Ale to je jen několik málo příkladů za všechny. Přesto lze říci, že každý uživatel má na trhu s traktory opravdu z čeho vybírat a že tyto stroje hrají v komunální sféře nezanedbatelnou roli.
Roman Paleček