10.11.2017 | 12:11

Valná hromada SVPS řešila smlouvy a ochranu údajů

Členové Spolku veřejně prospěšných služeb – vesměs z Technických služeb – se sešli na valné hromadě v Pasohlávkách-Mušově na dohled od Pálavských vrchů.

Na akci se pravidelně sjíždějí členové SVPS, aby diskutovali o problémech, s nimiž se setkávají v denní praxi, a také se seznámili s  novinkami.

Jednání valné hromady pak mělo dvě hlavní témata: registr smluv a ochranu osobních údajů (GDPR). „Evropská unie nařídila od května 2018 ochranu osobních údajů, se kterými se bude muset  nakládat jen pod dohledem oprávněné osoby,“ vysvětluje předseda SVPS Jaroslav Mynář. „Zavádění GDPR padá hlavně na školy, nemocnice a podobné instituce, ale technických služeb ve městech se týká rovněž (například u hřbitovních smluv).  Musíme udělat analýzu, jak a od koho  sbíráme jako firma osobní údaje, je třeba zajistit kontrolu a oprávnění. Na přípravu máme zhruba půl roku. Problém je, že mnoho firem o této nové povinnosti vůbec neví nebo ji podceňují, jenže za neplnění hrozí opravdu velké sankce – až 4 % z obratu firmy.“

Druhým tématem valné hromady SVPS byl registr smluv. Technické služby, zřizované obvykle městem, vnímají jeho nastavení jako diskriminační: „Vadí nám,  že na firmu vlastněnou obcí, krajem atd.  padají větší povinnosti než na podnikatelské subjekty. Proč máme  zveřejňovat své smlouvy, zatímco firma, která je vlastněná nadnárodní společností, to dělat nemusí? Pokud jsme s. r. o., mělo by být jedno, kdo je vlastník – myslím, že bychom si před zákonem měli být všichni rovni,“ říká Jaroslav Mynář.*