Val starému zamával, pozval kvalitu

Zhruba šest kilometrů jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí leží v okrese Tábor obec Val, pod niž spadá ještě osada Hamr. V průměrné nadmořské výšce 420 metrů tady žije asi 250 obyvatel. Katastrální rozloha činí 16 km2 v kotlině Třeboňské pánve v CHKO Třeboňsko oplývající mnoha rybníky. Není proto divu, že Val má ve znaku kapra.

Nevypravili jsme se sem obdivovat přírodní krásy nebo různé pamětihodnosti, které do Valu a okolí každoročně přitahují tisíce turistů. Hlavním cílem návštěvy byla nová akvizice v podobě výkonného profesionálního žacího stroje s nulovým poloměrem otáčení Walker T27i.

Inspirace zpoza Velké louže

„K údržbě zeleně v obci jsme doposud využívali jako hlavního pomocníka letitý malotraktor s mezinápravovým žacím ústrojím Snapper. Kvůli vysypávání posekané trávy na zem a nutnosti ji znovu nakládat na káru nebyla manipulace komfortní. Další problémy jsou spojené s výměnou nebo broušením nožů. Traktor je potřeba zvednout a práce trvá déle. K tomu po dlouholetém provozu vzrůstají náklady na opravy. Proto jsme se s ním rozhodli rozloučit,“ informuje účetní obce Val Josef Hešík a pokračuje:

„Byl jsem asi před deseti lety na zájezdu po Spojených státech amerických a Kanadě. Zaujaly mě kromě jiného velmi produktivní stroje s nulovým poloměrem otáčení, s nimiž se tam setkáváte doslova na každém kroku. Zaznamenal jsem, že práce s touto technikou, hlavně při mulčování, které se v Kanadě a Americe používá nejčastěji, rychle odsýpala. Navíc jsem si všimnul snadné údržby pracovního prostoru. Před časem jsem si na stroje tohoto typu vzpomněl, když jsem se setkal s americkými sekačkami Walker s nulovým poloměrem otáčení z nabídky společnosti CIME. Při předvádění nás mile překvapilo, jak vše bezvadně funguje. Především zaujala rychlost a kvalita odvedené práce. Slovo dalo slovo a po absolvování výběrového řízení jsme si letos na jaře zakoupili nový profesionální model T27i za přispění dotace Jihočeského kraje z programu obnovy venkova.“

Pro skromné i náročné

Sekačky Walker začala vyrábět americká rodinná firma Walker Mowers v roce 1977. Aktuální roční produkce se pohybuje okolo 12 000 strojů. Společným jmenovatelem jsou unikátní a nadčasový design, výkonné benzinové motory, čelní plovoucí žací hlava, výborné sečení i sběr trávy a díky nulovému poloměru otáčení dobrá obratnost s jednoduchým a přesným ovládáním. Výhodný je také snadný přístup ke všem komponentům. Z modelů pro mulčování nebo sekání se sběrem si vyberou soukromí uživatelé i profesionálové s požadavkem na každodenní několikahodinové nasazení techniky.

K mulčování jsou určené modely B, H a R s výkony motorů od 23 až do 37 k a šíří záběru od 91 do 132 cm. Nižší řadu se sběrem zastupují modely S (14 a 18 k; 91 a 107 cm). Uprostřed se nalézá řada C (19 k; 107 a 122 cm). Profi stroje se sběrem zastupují modely T (23 a 27 k; záběr až 132 cm) s možností vysokého zdvihu zásobníku až do výše 175 cm. Díky objemu koše 360 l a přetlakovému plnění se posečená tráva uvnitř dobře zhutňuje. Při vyprazdňování se nevysype načechraná tráva, ale balík utužené hmoty.

Protože má Walker unifikovaný nosný rám, je možné připojit k libovolnému stroji jakoukoliv žací hlavu se záběrem od 91 do 132 cm; mulčovací od 107 do 188 cm. Záleží na typu práce a výkonu stroje. Celoroční využití této techniky umožňuje bohatá nabídka pracovního příslušenství se snadnou a rychlou výměnou. Zmínit lze například aerifikátor, prstový vyčesávač, zametací kartáč, štěpkovač, sněhovou frézu či radlici. K dispozici jsou dva typy kabin, jednoduchá plátěná na modely T, P, C a B a pevná na velké typy řady H se čtyřnožovým žacím ústrojím a šířkou záběru kolem 188 cm, které pracují nejčastěji v Americe.

Na obzoru novinka

„Žací techniku Walker prodáváme v České republice od roku 2007. Nyní zde pracuje asi osmdesát strojů této značky bez započtení individuálních dovozů. Na kvalitu ukazuje dlouhodobý a bezporuchový provoz. Rekordmana mají v Bělé nad Radbuzou, kde Walker od roku 2007 odpracoval přes 3000 motohodin bez větších problémů. Samozřejmě záleží na správné obsluze, dodržování servisních intervalů, používání originálních náplní, náhradních dílů a dalších okolnostech. Těší mě také, že si Walker dlouho drží vysokou cenu. Před časem jsme přivezli šestnáct let starý mulčovací stroj ze Švédska v přepočtu za zhruba 100 tisíc korun,“ říká obchodní zástupce prodejní a servisní společnosti CIME Ing. Jan Vrána a navazuje:

„Poměrně nový model T27i, který mají ve Valu, vychází z koncepce svého předchůdce T25. Vzduchem chlazený zážehový dvouválec Kohler o objemu 750 cm3 s elektronickým vstřikováním paliva má ale o dva koně vyšší výkon. Navýšení je znát, a tak lze efektivně sekat a sbírat trávu nejenom s žacím ústrojím o tradiční šíři záběru 107 cm, ale také 122 cm, které přesahuje profil stroje. Zpočátku jsem nebyl velkým příznivcem tohoto řešení, ale praxe mě ujistila, že pokud se s ním naučíte dobře zacházet, získáte značnou produktivitu na velkých plochách, a navíc kvalitně obsekáte různé překážky.“

Jak nám prozradil Jan Vrána, letos v říjnu mají dorazit z Ameriky nové vysoce produktivní a pro obsluhu pohodlné mulčovací Walkery B27 se šířkou záběru 132 cm. K benefitům se vedle výkonu řadí například komfortní odpružená sedačka s područkami nebo velká kola. I když u nás stále převažuje systém sekání se sběrem, především službaři udržující zeleň na rozlehlých plochách, například v okolí skladových hal a v logistických centrech, přecházejí k mulčování. Třeba se právě tato novinka strefí do jejich vkusu a v některém z příštích vydání o ní přineseme podrobnosti.

Vše klape, jak má

Podle Josefa Hešíka nový a produktivní Walker T27i se zdvihem zásobníku do výšky kolem 1,75 metru významně šetří čas i práci. Za půl roku odpracoval ve službách obce Val zhruba 50 motohodin bez jediné poruchy. Na starosti má údržbu zhruba 2,5 hektaru obecní zeleně, především na návsi ve Valu, v okolí obecního úřadu a obchodu v Hamru. V průměru se počítá s pěti sečemi za sezónu, v celkovém součtu na ploše 12,5 hektaru. Jedna seč zabere za standardních podmínek včetně dosekávání okrajových ploch s pomocí křovinořezu a ručně vedené sekačky asi dva dny. K údržbě zeleně v okolí komunikací si pořídili ještě stranový mulčovač, který nasazují v agregaci s traktorem Zetor 7011 dvakrát ročně.

„S technikou na principu nulového poloměru otáčení jsem doposud neměl žádně zkušenosti. Příjemně mě překvapilo jednoduché ovládání, s nímž jsem se sžil zhruba za dvě hodiny. Stačí nastavit otáčky motoru. Pomocí dvou pák měníte rychlost a směr jízdy. Oceňuji kompaktní rozměry a obratnost stroje, s nímž se otočím doslova na pětníku a snadno obsekám stromy. Na čelní žací ústrojí je dobrý výhled a dostanu se s ním bez problému pod různé překážky, například lavičky. Snadný je přístup ke všem servisním bodům. K nožům se dostanu za pár sekund odklopením žacího ústrojí do kolmé polohy. Cením si vysoké produktivity a výkonnosti stroje podpořené pohonem žacího ústrojí přes kardanový hřídel. Počítali jsme s tím, že práce pro Walkera bude u nás ještě přibývat, a tak máme díky této nové posile dostatečnou rezervu,“ připojuje na závěr praktické zkušenosti obsluha žacího stroje Walker T27i Pavel Novák.*

Text a foto Jan Kroupa

Popisky:

1:

Profesionální žací stroj se sběrem Walker T27i má na svém kontě ve službách obce Val a její části Hamr zhruba padesát motohodin bez sebemenší závady

2:

Od teď již není potřeba nakládat posekanou trávu ručně ze země na transportní prostředek. Nová akvizice umožňuje její vysypávání do výšky až 1,75 metru

3:

Kromě vysoké produktivity a obratnosti oceňují unisono Josef Hešík a Pavel Novák (zleva) také jednoduchý a rychlý přístup k servisním bodům včetně nožů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down