Pestré spektrum činností nesou na svých bedrech Technické služby Třešť, s. r. o. (dále TST). Společnost ve 100% vlastnictví města zahájila činnost koncem roku 1999. Má za sebou tedy již více než dvacetiletou historii. Pracuje pro necelých 6000 obyvatel Třešti v Kraji Vysočina.
„Společnost s jedenatřiceti zaměstnanci má velmi široký záběr. Komplexně se staráme o veřejné osvětlení, konktrétně osm stovek světelných bodů. Zabezpečujeme celoroční úklid komunikací včetně zimní údržby. Zabýváme se opravami chodníků, výtluků asfaltových cest a menšími stavebními pracemi. Větší akce řeší město formou veřejných zakázek pro jiné firmy. Provozujeme čtyři vodovody, dvě kanalizace a čistírnu odpadních vod. Pro naše odběratele budujeme a opravujeme přípojky vody a kanalizace. Protože máme ve správě městské sítě, vyjadřujeme se k projektovým dokumentacím, kontrolujeme a přebíráme realizované zakázky,“ informoval nás úvodem jednatel TST Ing. Zdeněk Kaláb o činnostech společnosti a pokračoval:
„V rámci odpadového hospodářství provozujeme sběrný dvůr pro obyvatele Třešti a zařízení na recyklaci stavební suti. Pečujeme o městskou zeleň včetně úprav živých plotů a prořezávání stromů. Naše zahradnice se kromě jiného zabývá také výsadbou záhonů. V pronájmu máme více než sto hektarů městských lesů. Věnujeme se především nahodilé těžbě dřeva po kůrovcové kalamitě a polomech. Na větší zásahy si najímáme jiné subjekty. Provozujeme dopravu. Udržujeme veřejné pohřebiště a vybíráme pro město nájem z hrobových míst. Zaměstnáváme hrobníka a působíme jako jedna z poboček Služeb města Jihlavy pro sjednávání smutečních obřadů.“
Sečení, vertikutace, sběr listí
Na žací techniku značky Amazone spoléhají TST již od svého založení a po letitých zkušenostech na ni nedají dopustit. Nejstarším strojem, který tady pracoval bezmála dvacet let, byla traktorem tažená sekačka Grasshopper GHLT 150. Brzy k ní přibyl samojízdný žací stroj Profihopper PH4 s pákovým, tzv. rajčákovým řízením. Nyní tady působí dva kusy. Zhruba sedmiletý model Profihopper 1250 iDrive s pohonem předních kol má na svém kontě kolem tisíce motohodin. Loni v létě přibyla „čtyřkolka“ Profihopper 1250 4WDi.
„Před několika lety jsme se zástupci města vytipovali plochy vhodné pro mulčování a ty, kde se bude posekaná tráva sbírat. Obecně řečeno v centru města a na sídlišti, kde se pohybují děti a mohou být v ohrožení alergici, upřednostňujeme sběr. Na volnočasových plochách, například okolo Třešťského potoka, přistupujeme k mulčování. Pokud kapacita dovolí, sekáme zeleň pro jiné zájemce formou služeb,“ poznamenal provozní dispečer Jan Mikeš, který má u TST na starosti také údržbu zeleně, a navázal:
„Počet sečí za sezónu závisí na klimatických podmínkách. Poprvé sekáme obyčejně koncem dubna a veškeré plochy výhradně se sběrem s využitím strojů Profihopper. Přitom se terén zbaví i různých nečistot, které se zde nashromáždily v zimě. Mulčovat se musí samozřejmě častěji, a to do výšky porostu maximálně do 15 centimetrů, aby se mohla posekaná tráva v porostu dobře rozložit a ošetřená plocha dobře vypadala. V Třešti mulčujeme zhruba osm až desetkrát ročně. Se sběrem bývá za normálních okolností pět až šest sečí. V loňském vlhkém a teplém roce jsme méně mulčovali a více nasazovali techniku Profihopper, která si dobře poradí s vysokým a mokrým porostem. Využíváme ji se speciální sadou nožů také pro vertikutaci fotbalových hřišť v městě a okolí. Na závěr sezóny, tedy zhruba koncem listopadu, s ní posbíráme listí,“ navázal Aleš Nerad.
(Podrobnosti v Komunální technice 2/2021)*