06.10.2018 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Andrův stadion s novou hrací plochou

Drobné vyznání musí ven hned na úvod. Mám moc rád město Olomouc. Pochází odtamtud otec, strávil jsem tam po několik let vždy část prázdnin u prarodičů. Do Olomouce se vracím vždy rád. Pokaždé vyplouvají na povrch kdesi v hloubi paměti zasunuté – ty či ony – vzpomínky.

 

V pozadí mé další cesty do Olomouce je fotbal, respektive travnatý povrch hřiště, na němž hraje domácí zápasy prvoligový celek SK Sigma Olomouc. Lidé, kteří se o pažit starají, a to nejen tady, stojí poněkud v pozadí. Bez nich by byly i ty největší fotbalové hvězdy namydlené.

Klub s dnešním názvem SK Sigma Olomouc, přezdívaný Hanáci, modrá lavina, zanedlouho oslaví sto let existence – založen byl v roce 1919. Do první ligy se poprvé probojoval v roce 1982 a po několika sestupech v ní působí dodnes. Jeho působištěm je Andrův stadion, jehož předchůdce nechal postavit mecenáš olomouckého fotbalu a podnikatel Josef Ander, který disponoval v Československu sítí obchodních domů ASO (zkratka Ander a syn Olomouc). Stavba byla dokončena v roce 1940. Na tribuny se vešlo 20 000 diváků, kteří chodili fandit celku SK Olomouc ASO. Stadion zničila koncem války německá armáda.

Renovace každé čtyři roky

V posledním květnovém týdnu zahájili na Andrově stadionu celkovou renovaci travnaté plochy systémem KORO, při němž se odfrézuje zhruba pět centimetrů svrchní travnaté vrstvy. Tak se z porostu odstraní především problematická lipnice roční. „Vytěžená“ hmota se odváží a plocha je připravena pro další kroky: buď položení travního koberce, nebo výsev směsi. Začátkem června následovalo na Andrově stadionu pískování, srovnání plochy a výsev speciálního holandského osiva RPR složeného ze čtyř odrůd rychle regenerujícího a vůči chorobám a hmyzu odolného jílku vytrvalého, navíc obaleného ve včelím vosku. Díky tomu tato novinka od společnosti Barenbrug lépe snáší sucho a není tak náchylná k zasychání, jako ostatní osiva.

„Hlavním důvodem rekonstrukce hřiště je zvýšený výskyt nežádoucí lipnice roční. My jsme jí měli už v trávníku relativně dost, ale stále méně než jinde, kde proti lipnici nebojují. Regeneraci děláme každé čtyři roky, zatím se uskutečnila tedy v letech 2010, 2014 a letos. Podle našich zkušeností je hřiště za šest až osm týdnů hratelné a do podzimu porost ještě zhoustne. Protože si nemůžeme dovolit vlastnit drahou a málo vytíženou techniku, všechny práce odvedla na klíč opět společnost Philipp Sportovní trávníky,“ říká groundsman Sigmy Dušan Romanovský a uzavírá:

„Po renovaci jsme i kvůli letošnímu vedru a suchu zavlažovali čerstvě vysetý trávník i pětkrát denně, aby bylo osivo neustále ve vlhku. Po vzejití se závlahy ubírají. Dnes kropíme standardně dva- až třikrát týdně po větších dávkách, tedy tak, jak se má. Každodenní „cmrndání“ jenom prospívá lipnici roční. Bylo potřeba také náležitě doplňovat živiny. Za prvních šest týdnů jsme hnojili čtyřikrát, pokaždé tak 250 kilogramy. Nejprve jsme aplikovali krátkodobá dusíkatá hnojiva. Navíc trávník každých 14 dnů postřikujeme přírodními výluhy z bylin, tedy bez jakékoliv chemie, pro jeho dobrou výživu, vitalitu a odolnost. Protože výluhy nepoužíváme na tréninkovém hřišti, pozorujeme znatelný rozdíl, například co se týká výskytu chorob.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2018)

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down