24.02.2009 | 12:02

V obtížném terénu se cítí jako doma

Jak jsme již informovali v prosincovém čísle loňského ročníku našeho časopisu, na podzimní mezinárodní výstavě zahradní, komunální, lesní a stavební techniky GIE + EXPO 2008 v Louisville v americkém státě Kentucky bylo představeno nepřeberné množství strojů včetně mnoha novinek.

Jednou z nich, alespoň pro evropský region, byl víceúčelový čtyřkolový kloubový nosič nářadí agria 6600 Ventrac 4 x 4. V Evropě tyto stroje zastupuje německá společnost agria.

Pro celoroční využití „Na českém trhu se jedná o žhavou novinku v segmentu víceúčelových kompaktních nosičů nářadí s pohonem všech kol. agria 6600 Ventrac 4 x 4 je osvědčený kloubový nosič nářadí, který vyrábí již deset let americká firma Venture Products Inc. ve městě Orrville, státě Ohio. Jde o ryze rodinnou společnost s pětatřicetiletou tradicí v oblasti kloubových malotraktorů,“ řekl nám Ing. Milan Hrubý, jednatel kopřivnické firmy Agrocar, s. r. o., která značku agria zastupuje na českém a slovenském trhu.
V roce 1999 představila firma Venture Products nosič nářadí Ventrac řady 3000, který je určen do nasazení pro všechna roční období. Od roku 2008 zastupuje amerického výrobce v Evropě renomovaná značka Agria, která je jedničkou v jednoosých nosičích nářadí a jednonápravových malotraktorech. Ve Skandinávii si tento stroj drží dlouhodobě velmi dobrou pozici v celoroční údržbě měst, obcí a průmyslových areálů.
Podle Ing. Hrubého chce společnost Agrocar úspěšnost nosiče agria 6600 Ventrac 4 x 4 potvrdit a nabídne od letošního roku tento kloubový rider s řadou příslušenství právě tam, kde je zapotřebí, tedy zejména při celoroční profesionální údržbě komunikací a travnatých ploch. „Městské části, obce, nemocnice, lázně a sanatoria, průmyslové areály výrobních podniků, parky, zoologické zahrady a v neposlední řadě soukromé plochy, to je jen základní výčet zákazníků, kteří tento velmi kompaktní a profesionální stroj jistě ocení,“ podotkl Milan Hrubý.

Nepřístupné činí přístupným Nosič agria 6600 Ventrac 4 x 4 se dodává na český trh ve dvou verzích: benzínové o výkonu 21 k a se vznětovým vodou chlazeným tříválcovým motorem o výkonu 24 k. Motory obou verzí jsou od známého amerického výrobce Briggs&Stratton a právě řada Vanguard patří k nejosvědčenějším od firmy B&S. agria 6600 Ventrac je osazen dvěma hydrostatickými převodovkami, permanentním náhonem všech kol, stabilizační středovou tyčí kloubu a patentovaným S.D.L.A. ovládáním, které umožňuje obsluze vše ovládat jednou rukou. Nožní plynový pedál, kterým řidič plynule ovládá rychlost pojezdu, je tak spojen s ruční ovládací pákou zmíněného S.D.L.A. ovládání.
Specialitou nosiče je patentovaný rychloupínací systém nářadí, kterým lze z místa obsluhy připojit a odpojit příslušenství během třiceti sekund. Komfortní celoskleněná kabina je k dispozici u obou verzí, u vznětového motoru navíc s teplovodním topením. Alternativou kabiny je ochranný rám včetně bezpečnostního pásu. Verze se vznětovým motorem má komfortní odpružené sedadlo, nastavitelný sloupek řízení a dovyvážení čelního nářadí. Lze použít hnací kola s travním popřípadě šípovým vzorem.
Jednatel Agrocaru Milan Hrubý dodal: „Kloubový nosič nářadí agria 6600 Ventrac se může pochlubit velmi nízkým těžištěm, rozchodem a rozvorem kol 100 centimetrů a krátkou konstrukcí, umožňující velmi dobrou manévrovatelnost v těžce přístupných místech. Právě metrový rozchod kol je jistě výhodou při údržbě chodníků měst a obcí.“

Široká paleta příslušenství Nářadí, které je u obou verzí k dispozici, lze spolehlivě využít v profesionální údržbě po celý rok. Uplatní se především při intenzivní a extenzivní údržbě travnatých ploch spolu se zimní údržbou komunikací. Žací ústrojí jsou k dispozici v šířce od 112 do 152 cm, aerifikátor potom o záběru 121 cm, čelní zametací kartáče pro celoroční nasazení v šířkách 120 a 137 cm. Dále je k mání shrnovací šípová radlice, sněhová fréza a posypové zařízení. Samozřejmostí je hydraulické nastavení pracovního úhlu jednotlivého nářadí. Pro transportní účely poslouží dvě verze nakládacích lžic o šířce 76 cm.
„První nosiče Ventrac 6600 už mají své zákazníky také v České republice. V případě zájmu jsme připraveni představit zájemcům předváděcí stroj. Široká veřejnost se s ním může přijet detailně seznámit na na třetí ročník Dne zahradnické a komunální techniky, který se bude i letos konat na tradičním místě v Sázavě, a to ve středu 10. června,“ uzavřel Milan Hrubý.