Vítězem mezinárodní startupové soutěže Connect Visions to Solutions se stal český 4dot Mechatronic Systems. Vybrala ho porota ze čtyř finalistů, kteří odprezentovali svá řešení z oblasti umělé inteligence. Přihlášku do čtvrtého ročníku startupového klání Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) poslalo téměř 200 mladých firem z 30 zemí.
Finále předcházela konference AI Forum. Odborníci z globálních společností, univerzit z Německa a Česka i pražského magistrátu zde představili své vize pro využití umělé inteligence (AI) a konkrétní obchodní modely.
Vyhrál český startup
„Náš průzkum ukázal, že umělou inteligenci chce do pěti let využívat víc než polovina firem. Často jim ale chybí potřebné know-how,“ přiblížil záměr soutěže výkonný člen představenstva a pořadatel Bernard Bauer z ČNOPK. Právě v průmyslu může umělá inteligence vytvářet nové obchodní modely, zvyšovat produktivitu, a tím i mezinárodní konkurenceschopnost.
Pro partnery soutěže Bosch, Siemens, Škoda Auto a hlavní město Praha se letos hledala inovativní řešení právě na bázi umělé inteligence. „Chceme navzájem propojit průmysl a startupy,“ říká prezident ČNOPK Jörg Mathew.
Výherce klání, český startup 4dot Mechatronic Systems (foto), kterého do finále nominoval Siemens, pomocí senzorů a následné analýzy sleduje kondici výrobních strojů a pomáhá včas předejít jejich závadám. „Chytrá krabička sesbírá data ze senzorů, které jsou umístěné přímo na součástkách strojů, a pošle je do cloudu, kde jsou pak vyhodnoceny,“ vysvětlil Martin Podešva z 4dot.
Cenu publika získal německý startup Brighter AI, který se specializuje na anonymizaci dat sesbíraných ve veřejných prostorech a umožnuje tak jejich další využití a analýzu. Čtveřici finalistů završily projekty OmegaLambdaTec z Německa a RoadEO z Nizozemska.
Zaznělo na fóru
Finále startupového klání předcházelo mezinárodní AI Forum. Inovátoři, experti a top manažeři z řad předních, převážně českých a německých průmyslových firem a výzkumných institucí, na něm představili své vize pro využití umělé inteligence v průmyslové výrobě, mobilitě i smart city.
Konferenci zahájily bavorská státní ministryně digitální agendy Judith Gerlach a náměstkyně ministra průmyslu a obchodu ČR Silvana Jirotková. Obě v umělé inteligenci vidí velkou příležitost pro své země. „Umělá inteligence je pro mě největší v historii lidstva,“ uvedla Judith Gerlach.
Kromě příležitostí ale profesoři Ute Schmid z univerzity v Bamberku a Michal Pěchouček z pražské ČVUT a CTO v Avastu pojmenovali také celou řadu rizik. „Umělá inteligence musí být vysvětlitelná a fér, aby společnosti sloužila, a ne škodila,“ řekl Michal Pěchouček. Obzvlášť citlivé je podle něj nakládání s osobními údaji, například při rozpoznávání obličejů. „Právě vysvětlitelnost může AI v Evropě nakopnout,“ dodal Pěchouček.
O to se snaží také hlavní město Praha, jeden z partnerů soutěže. Radní Vít Šimral představil iniciativu Prague AI a online kurzy, které mají umělou inteligenci občanům Prahy přiblížit. „Vnímáme obrovský potenciál nových technologií jako je umělá inteligence nejen pro podnikatelský sektor, ale i pro město a jeho obyvatele,“ řekl Šimral.
Partnerské firmy na fóru odprezentovaly případy užití umělé inteligence, od mobility přes zemědělství a strojírenství až po zdravotní péči. V současnosti je nejvíc zaměstnává hledání řešení na bázi AI, která představují také obchodní modely. Při tom má pomáhat také výměna zkušeností s inovátory.*