11.01.2022 | 08:01

V jihočeském Písku se daří i sportu

Ve třicetitisícovém městě Písek, ležícím na březích zlatonosné řeky Otavy, které spojuje známý kamenný most z 13. století, působí společnost Městské služby Písek (MSP), s. r. o. Do odpadového hospodářství je zapojená firma ODPADY PÍSEK (OP), s. r. o. Hovořili jsme s ředitelem MSP Josefem Hrádkem (vlevo) a jednatelem OP Ing. Jakubem Šimoníkem (vpravo).

MSP s průměrným stavem asi 170 zaměstnanců (z nich je 21 THP) generuje roční obrat kolem 180 milionů korun. Z toho je zhruba 80 milionů ve prospěch města. Podnik má na svých bedrech široké spektrum činností. Jedná se například o správu a údržbu komunikací (a s ní související autodopravu) včetně dopravního značení, světelné signalizace, dětského hřiště nebo placeného parkoviště. V majetku MSP je veřejné osvětlení s více než 4300 světelnými body. Společnost dále spravuje průmyslový areál bývalé firmy Elektropřístroj, kde je v nájmu asi 80 subjektů, jimž se stará o komfort v budovách a o komunikace. Neveselou stránkou věci jsou tři hřbitovy, obřadní síň a pohřební služba.

Podnik provozuje četná sportoviště: zimní, plavecký, atletický a fotbalový stadion, tělocvičny a unikátní historickou říční plovárnu na řece Otavě u svatého Václava – foto. Zastavme se u ní. Do částečného provozu – to kvůli některým nedodělkům – byla uvedená 15. června 1935. Důvodem bylo zachytit a využít nastávající letní sezónu. Areál zřídilo nákladem téměř půl milionu korun Lázeňské družstvo za značné podpory Městské spořitelny, Měšťanského pivovaru a dalších mecenášů.

Lokalita, někdy také zvaná příznačně „Písecký Barrandov“, je pro přírodní koupaliště téměř ideální. Nedaleké Svatováclavské skály a lesy chrání pláž před západními a severními větry a současně ji téměř po celý den vyhřívá od jihu slunce. Za téměř devadesát let existence prošla „plovka“, jak říkají místní, mnoha změnami. Původní jsou – samozřejmě kromě řeky Otavy – dřevěné kabiny, velká šatna s převlékárnou ze stejného materiálu a přilehlý penzion Sport. I když má písecká plovárna vrchol slávy nepochybně za sebou, stále zde přebývá genius loci.

Nakládání  s odpady

„Dále zajišťujeme kompletní odpadový servis pro město Písek a dalších asi 75 obcí v okresu. S tím souvisí také likvidace černých skládek. Máme sedm sběrných dvorů a jako samostatný celek kompostárnu, kde se ročně zpracuje zhruba 7000 tun bioodpadu, a v jejím areálu hygienizační zařízení na likvidaci gastroodpadu. K tomu se staráme o zhruba 110 hektarů městské zeleně. Poslední doba se nese v duchu masivní výsadby vzrostlých stromů a květinových záhonů, což je aktuální trend,“ řekl Josef Hrádek a podotkl:

„Na provoz sportovišť jsme dopláceli ze zisku zhruba tři miliony korun ročně. Těší mě, že se nám loni podařilo uzavřít s městem smlouvu o kompenzaci této částky v plném rozsahu. Trvalo léta, než jsme dospěli k dohodě. Podobným firmám, jako je ta naše, bych doporučil zřídit si funkci tiskového mluvčího s hlavním úkolem odpovídat na otázky veřejnosti. Značnou výhodou kromě jiného je, že veškerá komunikace jde přes jednu osobu.“

Mnohem menší společností než MSP jsou ODPADY PÍSEK. Založení spadá do roku 1993 a současnými vlastníky jsou města Písek a Strakonice, z nichž každé má ve firmě 50% podíl. Hlavním předmětem činnosti OP je provozování skládky v katastru obce Smrkovice určené na ukládání komunálních odpadů z okresů Písek a Strakonice – s využitím svozových prostředků v majetku obou měst.

„Ročně se zde uloží okolo 30 000 tun odpadu. Na lince z roku 2002, jedné z prvních tohoto druhu v České republice, se současnou roční kapacitou zhruba 5000 tun, dotřiďujeme plasty a papír. Aktuální podíl plastů se pohybuje okolo 40 %. Výmět se využívá jako palivo v cementárně Prachovice. Skládka má před sebou ještě asi čtyři roky kapacity. Zakoupili jsme další přilehlé pozemky a plánuje se její rozšíření asi o 400 000 metrů krychlových tak, aby vydržela až do konce skládkování, který se předpokládá v roce 2035,“ ozřejmil Ing. Jakub Šimoník.*