16.01.2018 | 09:01

V Českém Brodě naděloval Mikuláš

Začátkem prosince, právě v den svátku svatého Mikuláše, dostaly Technické služby Český Brod důležitý a očekávaný dárek. Jak bývá v posledních letech pravidelným zvykem, do jejich strojového parku přibyla zbrusu nová moderní technika tentokrát v podobě univerzálního nosiče Multicar M27 C s adaptéry na zimní údržbu komunikací, vozidla Renault Master, štěpkovače LASKI LS 150/27 a čtyř kontejnerů na svoz velkoobjemového odpadu.

Setkání, které předcházelo slavnostnímu uvedení nové techniky do provozu, zahájil ředitel technických služeb Ing. Miroslav Kruliš. „Předem bych chtěl poděkovat vedení města, protože bez dobré spolupráce s ním by naše příspěvková organizace nemohla smysluplně existovat. Je proto důležité, že představitelé města chápou naše potřeby a podporují nás.

Od roku 2009 se nám tak podařilo vyměnit prakticky veškerou zastaralou a dosluhující (a často přesluhující) mechanizaci za nové profesionální stroje. Jedinou výjimkou zůstává traktor, na který výměna teprve čeká. Proto jsme mohli vypracovat plán obměny techniky s dlouhodobým výhledem do roku 2030, podle nějž by měly být starší stroje nahrazovány již ve větším klidu, než tomu bylo doposud,“ řekl úvodem Miroslav Kruliš.

Mikuláš pochopitelně nové stroje do Českého Brodu nenosí. „K jejich nákupu využíváme veškeré dostupné možnosti, ať jde o uspořené finance z rozpočtu, úvěry, leasing a samozřejmě dotace. Nejinak je tomu v případě strojů a zařízení, které mají dnes svoji premiéru,“ poznamenal Miroslav Kruliš.

Nejen výměna techniky

Pro uspokojivý chod samostatné příspěvkové organizace technických služeb by pouhá modernizace strojového parku nestačila. V Českém Brodě zaměstnávají technické služby 28 pracovníků a jejich sestava se příliš často nemění. „Osádky vozidel mají přidělenou techniku, se kterou pracují a o kterou se také starají. Obsluha strojů se střídá pouze výjimečně v případě nemoci, či dovolené. Personální stav je stabilizovaný, od roku 2009 přibyli pouze dva lidé, jelikož objem práce neustále narůstá. O jednoho pracovníka by se náš kolektiv měl rozšířit i v roce 2018. Mnoho občanů si často ani neuvědomuje, jak je pracovní záběr technických služeb široký. Jen odpadové hospodářství zaměstnává každodenně osm lidí a další mají navíc na starost svoz odpadkových košů, kontejnerů a podobně. Přibývá též zelených ploch, o něž se musíme pravidelně postarat a s rozvojem města se rozšiřuje též síť komunikací, dopravního značení a přibývají další aktivity. To vše je třeba včas a kvalitně zvládnout,“ připomenul Miroslav Kruliš.*

Více v časopisu Komunální technika 1/2018.