17.01.2018 | 08:01

Traktory se stoprocentním celoročním využitím

Západně nedaleko od Plzně v okresu Plzeň-sever leží obec Vejprnice. Díky rozmachu výstavby v posledních letech se počet jejích obyvatel navýšil na více než 4000 a zdá se, že nových usedlíků bude ještě přibývat. S rostoucím počtem obyvatel rostou též nároky na provoz komunálních služeb. Středisko údržby a služeb obecního úřadu Vejprnice musí zastat činnosti srovnatelné s provozy technických služeb menších měst.

„Počet obyvatel žijících v novostavbách vyrostlých v katastru Vejprnic v posledních několika letech se vyrovná počtu starousedlíků. A lukrativní poloha poblíž Plzně dává tušit, že obyvatel v dohledné době ještě výrazně přibude. S tím zákonitě přibývá i chodníků a dalších komunikací, o které se musíme celoročně postarat, a pozadu nezůstávají ani plochy obecní veřejné zeleně, které nyní máme ve své péči přibližně 25 hektarů. Starousedlíci bývali zvyklí si před svým domem v zimních měsících uklidit, teď to většinou již neplatí. Vše tedy musíme zvládnout sami,“ říká úvodem vedoucí střediska údržby a služeb Pavel Blahník.

Vejprnické středisko údržby momentálně zaměstnává 17 lidí, kterým při práci výrazně pomáhá poměrně velice dobře vybavený technický park.

„V zimním období využíváme při údržbě například podvozek Mercedes-Benz Atego se sypačem a sněhovou radlicí, pomáhají též tři univerzální vozidla Multicar a k dispozici jsou i dva starší traktory Zetor. V posledních letech byl velice dobrým pomocníkem traktor New Holland T3030 agregovaný v zimě s čelním nakladačem Quicke 160C a válečkovým sypačem Agrometall VS. K němu přibyl letos další traktor New Holland Boomer 25 taktéž s válečkovým sypačem a čelní stranově nastavitelnou sněhovou radlicí Agrometall OR - L 1.

Oba traktory New Holland plně využijeme i při údržbě zeleně, kdy pracují v agregaci se dvěma mulčovači se sběrem Peruzzo Koala 1200 a starají se především o větší travnaté plochy. Ty menší s častějším výskytem překážek, jako jsou stromy, keře nebo lavičky a podobně, sečeme třemi staršími žacími stroji Kubota s nulovým poloměrem otáčení. Ročně obvykle absolvujeme šest až osm sečí a obě technologie seče se velice vhodně doplňují,“ popisuje Pavel Blahník.

Kromě uvedených činností, které zaberou traktorům zřejmě nejvíce času, pracuje model T3030 s čelním nakladačem při údržbě lesních cest a pochopitelně pomáhá při nakládce nejrůznějšího materiálu.*

Více v časopisu Komunální technika 1/2018.