08.04.2022 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktory patří mezi pracovně nejvytíženější techniku

Součástí rezidenčního projektu Oaks Prague je mimo jiné také golfové hřiště PGA National Czech Republic oceněné titulem Nejlepší hřiště v České republice 2021. Areál developerského projektu Oaks Prague leží jihovýchodně od Prahy poblíž obce Nebřenice  a má rozlohu 140 hektarů. Hřiště, které patří k průkopníkům environmentálně udržitelného golfového designu, provozuje divize soukromých klubů společnosti Troon Golf patřící mezi světové lídry ve správě golfových hřišť s více než 500 špičkovými hřišti po celém světě.

 Prvních devět jamek bylo otevřeno v srpnu roku 2019 a celé hřiště s 18 jamkami zahájilo provoz v létě roku 2020. Sezóna startuje od loňského roku začátkem dubna a končí podle klimatických podmínek v průběhu listopadu. Divize Troon Privé nepečuje pouze o vlastní hrací plochy, stará se též o údržbu jejich okolí a tomu je přizpůsobeno vybavení technického parku. Jeho důležitou součástí jsou hned čtyři traktory John Deere různých výkonových řad.

Odpověď na otázku, proč v Nebřenicích vsadili právě na traktory této značky, je poměrně jednoduchá. „V minulosti jsem pracovně působil na několika renomovaných hřištích ve Francii, Švýcarsku, Anglii i Nizozemí a nikde nechyběly ve strojním vybavení traktory John Deere a pracovaly k naprosté spokojenosti svých uživatelů. Důležité je, že hodně pracovních adaptérů, které v průběhu roku využíváme v agregacích s traktory, bylo vyrobeno v zámoří a při jejich konstrukci se možné spojení právě s traktory John Deere bralo v úvahu. Technicky tedy agregace naprosto vyhovují a jejich provoz je maximálně efektivní a bezporuchový,“ vysvětluje vedoucí golfového hřiště a hlavní greenkeeper Luboš Hanskut, který řídí a organizuje se svojí pracovní četou údržbu hřiště i jeho okolí.

Využití po celý rok

Četa údržby má k dispozici čtyři traktory John Deere - modely 2036R, 4066R, 5090M a 5075E. Jde o stroje s různými výkony motorů a odlišnou celkovou hmotností. Díky tomu mohou uživatelé vždy zvolit ideální variantu agregace pro konkrétní nářadí. „Nejmenší z traktorů začíná na jaře s provzdušňováním okolí odpališť a greenů, větší traktory se věnují provzdušňování větších ploch. Na podzim je hlavní činností sečení vysokých trav se sběrem a následným odvozem posečeného materiálu. Třikrát ročně pískujeme největší plochy a k tomuto účelu používáme několik pískovaček různých velikostí. Traktory jsou využité také při zalévání a práci s postřikovačem, pracují i v lese, ať již při těžebních činnostech, odstraňování polomů a stromů napadených kůrovcem, nebo následné úpravě terénu s pařezovou frézou či mulčovačem. Využitelné jsou pochopitelně i v dopravě v agregaci s přívěsem a podobně. Pro práci na golfovém hřišti jsou traktory vybaveny speciálními travními pneumatikami, aby nedocházelo k nežádoucímu poškozování trávníků,“ stručně rekapituluje Luboš Hanskut vytíženost a možnosti využití traktorů.  

Přípravu hřiště na letošní sezónu poněkud zkomplikovaly klimatické podmínky v podobě mrazivého počasí a především sucha.

„Od začátku dubna otevíráme pro členy a v průběhu měsíce i pro veřejnost. Vytíženost hřiště očekáváme vysokou, v plánu je i hodně turnajů, nicméně letos má příroda poněkud pomalejší jarní start. Vzhledem k dlouhodobému suchu se neobejdeme bez pravidelného zalévání i zajištění výživy trávníků. Výživu dodáváme trávníkům pomocí postřiků, které si sami mixujeme a zdají se nám vhodnější než výživa aplikovaná v granulích, jež na trávnících vytvářejí neprůchodnou vrstvu, kterou je třeba prořezávat. Právě s postřikovačem jezdí zřejmě nejvytíženější traktor John Deere 4066R,“ vysvětluje Luboš Hanskut.

Jak zdůraznil, u žádného ze čtyř traktorů, které byly zakoupeny postupně v průběhu tří let, se nevyskytly žádné podstatné závady a potíže. „Záruční servis nám zajišťuje dodavatel, společnost STROM Praha, další údržbu traktorů většinou zvládáme sami včetně menších kosmetických úprav. Museli jsme upravit například osvětlení tak, aby vyhovovalo při agregacích speciálních druhů nářadí, které používáme. Ale to je zřejmě běžný postup i v jiných odvětvích, kde traktory pracují.“

Čtyři různé modely

Nejmenším ze čtyř traktorů John Deere je model 2036R ve verzi bez kabiny s ochranným rámem. Kompaktní traktor je poháněn tříválcovým dieselovým motorem s výkonem 37 koní. Stroj s pohonem všech kol4 x 4 a posilovačem řízení využívá systému hydrostatického pojezdu s převodovkou se dvěma rozsahy. Jde tedy o výborně manévrovatelný traktor s jednoduchým provozem a snadným ovládáním. Jeho maximální pojezdová rychlost dosahuje 26,7 km/h.  

Se jmenovitým výkonem čtyřválcového přeplňovaného motoru 65 koní pracuje kompaktní traktor John Deere 4066R. Motor s přímým vstřikováním paliva common rail je vybaven filtrem pevných částic snižujícím emise. Traktor se standardním pohonem všech kol pracuje s automatickým sladěním otáček motoru s jeho zatížením (funkce LoadMatch™). Rychlejší a bezpečnější používání zadního závěsu zajišťuje standardní systém Hitch Assist. Uživatel může volit mezi dvěma variantami převodovek PowrReverser, nebo eHydroTM se třemi rozsahy a pedály regulujícími pojezdovou rychlost podle zatížení motoru a zajišťujícími maximální výkonnost bez zhasínání motoru. V základní výbavě traktoru nechybí joystick se spínačem třetí funkce umožňující ovládání čelního nebo mezinápravového nářadí.   

Mimořádně dobrou manévrovatelností vyniká též traktor John Deere 5075E s výborným výhledem z prostorné klimatizované kabiny a pohodlným jednoduchým ovládáním. Pohonnou jednotkou tohoto traktoru je tříválcový motor s výkonem 75 koní a vstřikováním paliva common rail. Nová převodovka s násobičem umožňuje řazení 24 rychlostí pojezdu vpřed a 12 vzad. Maximální pojezdová rychlost traktoru dosahuje 40 km/h. Standardní výbavou jsou dva vnější hydraulické okruhy vzadu. Nově je řešené ovládání traktoru s elektronickými prvky spínání pohonu přední nápravy, praktickým ovládáním ručního plynu, elektrického zdvihu a spouštění zadního tříbodového závěsu. Vývodový hřídel je zapínán elektrohydraulicky. Traktor s pohotovostní hmotností do 3,3 tuny, celkovou výškou 2,4 m a délkou 3,6 m je velice dobře manévrovatelný i díky poloměru otáčení 3,94 m a úhlu natočení předních kol 55 stupňů.

Pohonnou jednotkou nejvýkonnějšího modelu John Deere 5090M je čtyřválcový dieselový motor s výkonem 90 koní. Jde o řadové přeplňované jednotky se vstřikováním common rail a mezichladičem plnícího vzduchu. Motor využívá recirkulace chlazených spalin a filtr pevných částic, přičemž plní normu STAGE IIIB bez použití AdBlue. K dispozici jsou dva typy převodovek s řazením 16/16, popřípadě 32/16. na přání je možné stroj vybavit i plazivými rychlostmi. Zadní vývodový hřídel (otáčky 540/540E, nebo 540/540E/1000) má elektrohydraulicky ovládanou spojku a lze jej ovládat i z venku ovládáním umístěným na blatníku. Traktor lze vybavit třemi vnějšími hydraulickými okruhy vzadu a dvěma okruhy uprostřed.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down