16.10.2024 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor splňuje požadavky na mnohostranné využití

Především o horské louky a pastviny pečuje již řadu let v Krkonoších i Orlických horách se svými kolegy Tomáš Kresta. Ale profesionální mulčování není zdaleka jedinou činností, ke které je v horském prostředí potřeba kvalitní technické zázemí. Základem úspěchu vždy bývá vhodný traktor. Ve Strážném vsadili na značku Antonio Carraro.

 Od letošní sezóny pracuje Tomáš Kresta (https://horskelouky.cz/) s novým traktorem Antonio Carraro TTR 8900 R, ale tento model není prvním zástupcem uvedené značky.

„Vlastníme čtyři hektary luk, o které je třeba pečovat, a zároveň chováme koně. V roce 2015, kdy bylo velké sucho a na níže položených pozemcích nedostatek sena, jsme zjistili, že v našem okolí neexistuje vhodná technika, se kterou by bylo možné v horském terénu, kde byl travní porost vzrostlý a zelený, efektivně pracovat. Proto jsem se rozhodl pořídit horský traktor a vhodný model hledal prakticky v celosvětové nabídce. Po zhruba dvouletém rozhodování jsme zvolili horský speciál Antonio Carraro TTR 10900. Kromě technických parametrů, které hrály při konečném výběru samozřejmě důležitou roli, hodně pomohla ochota zástupců dodavatele traktoru, společnosti PEKASS. Vstřícné jednání a naprostá spokojenost se zajištěním záručního i pozáručního servisu jsou pro nás velice důležité. První traktor se osvědčil, proto jsme pořídili druhý, tentokrát starší model TTR 9400, který letos nahradil nový stroj TTR 8900 R. Jde taktéž o horský traktor, který se velice dobře pohybuje ve svažitém terénu a jako univerzální nosič zvládá agregace s celou řadou pracovních adaptérů. Důležité pro nás je, že pracovní nářadí je použitelné pro oba traktory, které momentálně provozujeme,“ říká úvodem Tomáš Kresta.

Jak uvedl, nový traktor zakoupili v plné výbavě. „Do horského terénu je to potřeba. Z nabízených funkcí nám chybí snad jen systém automatického čištění, ale traktor zvládá i bez toho práci v prašném prostředí například při sečení rekultivovaných skládek a podobně.“

Práce také ve službách

Oba traktory pracují také ve službách. „Sečeme skládky, které provozuje společnost Marius Pedersen a svoje služby nabízíme i dalším firmám. Pohybujeme se především ve východních Čechách. Do vzdálenosti 20 až 25 kilometrů jezdí traktory po vlastní ose, pro delší přejezdy máme k dispozici vlek. Při výběru zakázek hraje samozřejmě podstatnou roli ekonomika. Transport techniky se vyplácí, pokud vzdálenosti odpovídá objem požadované práce. Velkou výhodou je zastupitelnost obou traktorů, ke kterým máme celou škálu použitelného nářadí. Ve službách jsme začali s mulčovačem a půdním vrtákem, pro přípravu sena máme kompletní technologickou linku s žacím strojem obracečem, shrnovačem i balíkovačem. Využíváme také lesní lanový naviják, u staršího z obou traktorů čelní nakladač a další možností je využití traktorů v dopravě s nákladním přívěsem. Právě variabilita možností využití je pro nás velice důležitá, protože pořizování speciálních strojů na uvedený výčet činností by se určitě nevyplatilo. Když jsme u ekonomiky, příznivá je i průměrná spotřeba pohonných hmot. Například při mulčování skládek, kde jezdí traktor ve svažitém terénu po vrstevnicích poměrně svižně, se spotřeba pohybuje mezi šesti až sedmi litry za motohodinu. Přitom na skládkách zvládneme posekat čtyři až pět hektarů za pracovní den,“ uvedl Tomáš Kresta.

V horských podmínkách se traktor pohybuje na pneumatikách s šípovým dezénem, který plně vyhovuje. Protože se při sečení skládek stroj velice často pohybuje v prašném prostředí, je pro jeho obsluhu důležitý komfort klimatizované kabiny.

„Jelikož jsem měl možnost vyzkoušet již tři různé modely, mohu říci, že u každého novějšího je vidět posun kupředu. S novým traktorem mám zatím odpracováno teprve 50 motohodin, o nějakých závažných závadách tedy nemůže být řeč. Ze zkušenosti vím, že nejlépe se pracuje se zajetým strojem, se kterým mám za sebou několik stovek hodin, nicméně už teď mohu říci, že bych nový traktor neměnil. Motoricky plně vyhovuje, spokojen jsem i s mechanickou převodovkou poskytující dostatek rychlostí, ve strmých svazích využiji uzávěrky diferenciálu a při delších přejezdech i výhody vzduchem odpružené sedačky. Pochopitelně nesmím zapomenout na výhody reverzního pracoviště, které poskytuje obsluze velký přehled o činnosti jednotlivých pracovních agregátů. Připočteme-li k tomu povedený design a již zmiňovanou univerzálnost, nemám traktoru co vytknout,“ shrnuje Tomáš Kresta zkušenosti s novým traktorem.*      

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down