Společnost E.ON zavedla praktickou novinku. Je jí na zakázku vyrobený osmipalcový tablet Hewlett-Packard Pro Tablet 608 G1, kterým vybavila každého ze zhruba 420 montérů a 30 koordinátorů. Jako první měli možnost novinku vyzkoušet loni v září pracovníci ze Soběslavi.
Všechna pracoviště byla tablety vybavena také, a tak od nového roku projekt digitalizace distribuce běží naplno. Předešlé zkušební měsíce daly prostor pro zdokonalení aplikací na základě připomínek uživatelů-montérů. Všechny významné nedostatky, které se praktickým užívání projevily, tak mohly být včas odstraněny. Nyní jsou dolaďovány ostatní připomínky tak, aby se montérům s tablety a aplikacemi pracovalo co nejlépe.
S inovativní technologií bylo nutné seznámit montéry a koordinátory, jakožto koncové uživatele tabletu. Každý pracovník, který dostal tablet do užívání, proto absolvoval odborné proškolení, aby se z něj stal zkušený uživatel a dokázal naplno vyžívat všechny funkce nainstalovaných aplikací potřebných pro práci v terénu. Současně má k dispozici instruktážní videa, případně pomoc na telefonu prostřednictvím servisního poradenského centra.
Využití v praxi
V tabletu jsou nainstalovány mobilní verze portálu údržby a grafického informačního systému. To v praxi znamená, že si zde montér otevře pracovní příkazy a za pomoci mapy, na níž jsou vyznačeny trasy a prvky distribuční soustavy, začne vykonávat práce podle ŘPÚ.
Zjistí-li montér při kontrole prvků distribuční soustavy nějakou závadu, nemusí si ji zdlouhavě zapisovat a na služebně přepisovat do papírových hlášení. Nyní v aplikaci vybere jednu z nabízených možností. Závady jsou sloučeny do logických celků relevantních pro vybrané zařízení. Pomocí tabletu montér zároveň pořídí fotografie a může přidat i stručnou poznámku. Takto zdokumentovanou závadu v tabletu uloží a data odešle technikovi provozu a údržby, který na základě těchto údajů rozhoduje, zda má dojít k opravě zařízení formou běžné opravy, a nebo v rámci větší investiční akce. Je tedy očividné, že díky digitalizaci odpadlo přebytečné papírování a tisk dokumentů. Montér už nemusí být do terénu vybaven poznámkovým blokem ani fotoaparátem.
Montér může pracovat také v off-line režimu. To je výhoda pro práci v místech, kde není dostupný signál. V takovém případě si montér před odjezdem do terénu načte potřebná data a poté pracuje stejným způsobem. Data, jež v místě získá, průběžně ukládá a technikovi je odešle až ve chvíli, kdy bude opět připojený k internetu.
Výhledy do budoucna
Touto novinkou ovšem inovace na poli digitalizace distribuce u firmy E.ON nekončí. Aplikace se stále vyvíjejí a zlepšují. Do budoucna se počítá s tím, že se díky průběžnému sběru dat budou prvky distribuční soustavy obměňovat podle vyhodnocení rizikovosti konkrétního zařízení, tzn. na základě algoritmů pracujících s technickým stavem zařízení, stářím, kritičnosti zařízení v rámci dané infrastruktury a statistikou závad nad daným typem zařízení. Výhledově bude možné využití tabletů i při montáži elektroměrů u koncových zákazníků.*