Tento příspěvek se zaměřuje na aktuální trendy, inovace a konkrétní přínosy, které modernizace svozu odpadů přináší městům, občanům i svozovým společnostem.
Technické služby města Přerova ve spolupráci se zástupci města zahájily před několika lety modernizaci svozu odpadu od základů. S podporou analýzy, která ukázala, že Přerov neměl zavedený svoz z polo- a podzemních kontejnerů, byl jako nejvhodnější řešení zvolený tak zvaný systém side-loading – tedy technologie bočního výsypu nádob.
Ve druhé polovině roku 2021 si technické služby pořídily dvě speciální svozová vozidla s bočním výsypem, která umožňují obsluhovat nádoby o objemech od 120 do 3200 l. Současně město zakoupilo 226 nových kontejnerů na plasty/kovy, papír a sklo o objemech 3,2 a 2,2 m³. Na přelomu let 2021/2022 zde byl spuštěný zkušební provoz pro tříděný odpad (plast, papír).
Po úspěšném dokončení zkušebního provozu v první polovině roku 2022 byl systém v tomtéž roce rozšířený o svoz směsného komunálního odpadu, kdy bylo zavedeno 100 nových kontejnerů o objemu 3,2 m³. Na přelomu let 2023/2024 se systém rozšířil na celkový počet 499 kontejnerů, což umožnilo modernizaci 125 stanovišť s nádobami o objemu 3200 a 2200 l na směsný komunální odpad, plast/kovy, papír a sklo, a dalších 30 stanovišť s původními nádobami o objemu 1100 l. Další rozšiřování systému se v tuto chvíli neplánuje.
Občanům tento systém nabízí několik výhod z hlediska nádob:
Z pohledu města přináší systém tyto výhody:
Provozování systému umožňuje technickým službám následující výhody:
Digitalizace a optimalizace svozu odpadů s řešením od společnosti INISOFT byla zahájená v polovině roku 2023 jako součást celkové modernizace. Tento projekt pokrývá nejen nový systém svozu, ale také původní metody včetně klasických svozových prostředků. Klíčovou součástí této iniciativy je rozšíření svozu plastu v režimu „dům od domu“ (D2D), který se plánuje pro integrované obce Přerova od roku 2025, a optimalizace svozu odpadkových košů a kontejnerů na velkoobjemový a biologicky rozložitelný odpad.
Součástí tohoto projektu bylo pořízení softwaru pro čtení čipů při výsypu nádob a mapování svozových tras. Všech 11 svozových vozidel bylo vybaveno technologií pro čtení čipů a všechny odpadové nádoby byly osazeny čipy. Dále probíhá postupná výměna přibližně 3000 kusů plechových 110l nádob na směsný komunální odpad za plastové nádoby.
V rámci digitalizace rozšířila společnost INISOFT současné softwarové platformy, kterou TS Přerov dlouhodobě využívají (aplikace SKLAD Odpadů 8 a informační systém ENVITA) o monitoring výsypů, který zajišťuje webová aplikace ICHI od ELTE SMART a jenž prostřednictvím GPS sleduje polohu vozidel a přenáší data o výsypech v reálném čase. Data se následně zpracovávají v aplikaci SKLAD Odpadů 8, kde se automaticky rozděluje hmotnost svezeného odpadu podle jednotlivých subjektů včetně podnikatelů a neintegrovaných obcí.
Do roku 2025 se očekává, že optimalizované svozové trasy je umožní posádkám absolvovat opakovaně a ve stejném pořadí, podobně jako „jízdní řád“. Tím bude zajištěný komplexní přehled nad trasami a výsypy, což usnadní správu a umožní efektivní řešení v případě neočekávaných výpadků řidičů, například během krizových situací, jako byla pandemie COVID-19. Systém umožní navigaci řidičů „od popelnice k popelnici“, což dovolí nasazení brigádníků nebo řidičů z jiných složek, například z HZS.
Velkou výhodou bude také automatická fakturace na základě jednotlivých výsypů, což eliminuje potřebu složitých manuálních zásahů.
Primárním systémem pro plánování a realizaci svozu je online aplikace ICHI, do které se zavedou jednotlivá vozidla, zákazníci, další pomocné číselníky (nádoby apod.). Samozřejmostí jsou i mapové podklady. Dalším důležitým krokem je založení stanovišť. Pro snadnou práci se u jednotlivých míst svozu používá aplikace SMOK iPGO, která se instaluje do mobilních telefonů, nebo ruční čtečka RFID čipů, QR nebo čárových kódů. Čtečka i mobilní telefon automaticky zaznamenávají pomocí GPS souřadnice umístění nádoby a její identifikaci. Po nahrání dat do systému ICHI lze údaje doplnit o typ nádoby, druh odpadu, zákazníka apod. Následně je možné ze založených údajů vytvářet svozové plány, které lze přenést online přímo do palubní jednotky řidiče. Ten tak může snadno svoz realizovat pomocí navigace a znázorněných stanovišť přímo v mapě a popřípadě zaznamenávat výjimky či jiné události na trase.
Další důležitou vlastností systému je akustické či vizuální hlídání posádky, aby nevysypávala cizí či neoznačené nádoby. Při realizaci svozu lze automaticky zaznamenávat fotosekvence, hmotnost každého výsypu apod. Poté se všechna data přenesou online do systému ICHI pro případné doplnění dalších svozových plánů. Ověřené údaje se následně předávají do programů SKLAD Odpadů 8 a IS ENVITA pro hromadnou fakturaci a sestavení průběžné evidence odpadů. Sesbíraná data rovněž mohou posloužit pro naplnění externích informačních systémů určených pro motivaci občanů k lepšímu třídění a snižování produkce komunálních odpadů.
Moderní nástroje pro monitoring, plánování a vyhodnocování svozu odpadů s možností využití těchto dat pro evidenci a fakturaci – to je náš SVOZ odpadů. Více informací naleznete na webu www.odpady.cz
INISOFT s. r. o., Město Přerov a Technické služby města Přerova, foto archiv
(Příspěvek vyšel v Komunální technice 12/2024)*