Významné postavení na českém trhu s technikou pro zimní údržbu komunikací má dánský výrobce EPOKE A/S. U výhradního zástupce pro Českou republiku, společnosti Unikont Group s. r. o., jsme se dotázali na novinky pro nastávající sezónu.
Shrnutí je velice jednoduché – trendem vývoje je dosažení úspor nákladných posypových materiálů.
Převládá kombinovaný posyp
Hlavním trendem ve směřování technologií zimní údržby komunikací je větší využití rozmrazovacích kapalin. Technologie ošetření vozovky samostatným nebo kombinovaným postřikem solankou je vhodná především pro preventivní zásahy a mrznoucí srážky.
Díky přesné aplikaci solanky se výrazným způsobem omezí ztráty vlivem větru, turbulencemi vznikajícími za vozidlem sypače nebo následnými přejezdy vozidel. Solanka účinkuje ihned a zůstává na povrchu vozovky déle a i díky tomu lze dosáhnout významné úspory chemických posypových materiálů.
Do našich klimatických podmínek by ovšem zařízení pouze na samostatnou aplikaci kapalin mělo omezené využití. Z tohoto důvodu se stále větší podíl nástaveb vyrábí v provedení Combi, které umožňuje univerzální využití pro všechny druhy nasazení:
* posyp suchým materiálem (všemi druhy od soli po inert)
* posyp s variabilním zkrápěním – kapalina je přiváděna trubkou na rozmetadlo, poměr zkrápění je možno nastavit v rozmezí 10 – 30 %
* samostatný postřik kapalinou
* kombinovaný posyp suchého materiálu současně s postřikem kapalinou v libovolném poměru.
Nová generace nástaveb
Po více než dvaceti letech zkušeností s vývojem a výrobou kombinovaných sypačů představili loni v EPOKE novou generaci těchto nástaveb s označením Sirius Combi AST. Novinka vychází z předchozího modelu, má ověřený patentovaný způsob vyprazdňování, ale zcela inovovanou konstrukci.
Základní zásobník na suchý materiál může mít objem od čtyř do sedmi m3 a modulární systém solankových nádrží umožňuje podle nosiče nakonfigurovat objem dokonce až do 9500 l.
Kompletně modernizovaný je systém aplikace kapaliny. Nejoblíbenější je kombinace rozmetadla se samostatnou rozstřikovací lištou, která umožňuje pomocí speciálních trysek přesnou aplikaci kapaliny v šíři 3 – 11 m i při rychlostech až 90 km/h! Při podmínkách, které to umožní, se tak výrazně zvýší i produktivita údržby.
V jednoduchosti je krása
Dlouho očekávanou novinkou je zcela nová ovládací jednotka EpoMaster X1. Tento ovladač bude postupně dodáván se všemi nástavbami EPOKE a nahradí tak stávající EpoMaster III.
Jde o zcela nové konstrukční řešení využívající současné moderní technologie. Hlavním cílem při vývoji bylo dosažení velice jednoduchého, intuitivního a přehledného ovládání s možností všech datových služeb. Na vývoji se podílelo mnoho koncových uživatelů sypačů (řidičů, dispečerů…), kteří dostali možnost promítnout do konečné podoby své požadavky.
Ovladač má velký sedmipalcový barevný dotykový displej, na kterém se přehledně zobrazují všechny nastavené parametry sypače, nebo se pohybuje v menu. Grafika na displeji navede obsluhu intuitivně k jednotlivým funkcím. Na základní funkce, jako regulace dávky a šíře posypu, zůstaly na ovladači ergonomické otočné regulační prvky. Kromě zjednodušení obsluhy má nová jednotka standardně i tři možnosti datového výstupu pomocí RS 232, GPRS nebo USB.
Tato jednotka umožní ovládat všechny nadstavbové funkce automaticky řízeného posypu podle polohy (EpoSat) nebo podle teploty povrchu vozovky (EpoTherm). První sypače s ovladačem EpoMaster X1 již u nás pracují.
Solanka i v menším
Další novinkou je řada traktorových sypačů Epoke TP o objemu zásobníku 0,3 – 1,5 m3. Kromě válcového způsobu vynášení posypu s pevnou šíří je sypač vybaven i rozmetadlem s nastavitelnou šířkou posypu v rozmezí 1,5 – 6 m.
I tyto modely nástaveb jsou volitelně vybaveny plně automatickou regulací dávky podle rychlosti pojezdu a systémem zkrápění solankou. Funkce nástavby se nastavují z kabiny pomocí dálkového ovladače. Sypač tedy umožňuje plnohodnotný chemický posyp, jak jsme na něj zvyklí z velkých nesených nástaveb.
Popisek: Stále větší počet nástaveb vyrábí firma Epoke pro kombinovaný posyp. Tato technika umožňuje kromě klasického suchého nebo zkrápěného posypu také velmi přesnou aplikaci samostatných rozmrazovacích kapalin. Díky tomu lze dosáhnout značných úspor. Kombinované sypače mají mimo jiné zvětšený objem solankových nádrží. Nástavba Sirius Combi AST (na snímku) pojme přes 9000 l solanky