Stejně jako hospodářské plodiny je potřeba i travní porosty kvalitně a pravidelně hnojit. Podívejme se tentokrát na produkty pro výživu trávníků z nabídky společnosti Lovochemie, konkrétně zejména přípravky řady Lovogreen.
Tato hnojiva jsou určená k efektivní výživě trávníků a používají se prakticky pro celý segment profesionálně obhospodařovaných zelených ploch (sportoviště, zatěžované plochy, komunální zeleň, pěstitelé travních koberců, atd.), stejně tak jako pro výživu hobby trávníků, například kolem domů, chalup či chat.
Lovogreen zahrnuje celou řadu hnojiv určených pro výživu zelených ploch. Na trhu jsou dva typy: Lovogreen NPK 20-5-8 + 2MgO pro jarní a letní použití a Lovogreen NPK 10-5-20 + 4MgO pro podzimní aplikace.
Méně sekání
Není to tak dávno, kdy se trávníky běžně vyživovaly standardními ledkovými a NPK hnojivy. Příčinou byly jiné nároky na ně kladené, mezi něž patřila hlavně potřeba tvorby většího objemu biomasy pramenící z převážně zemědělského využívání těchto ploch.
Teprve s útlumem živočišné výroby a také s úbytkem drobného chovatelství začala převažovat estetická role travních porostů nad hospodářskou. Do popředí nastoupil požadavek správné péče nikoliv o trávník určený k produkci zelené hmoty, ale k rekreaci.
Vyjmenujeme-li správné zásady výživy trávníků, budeme současně pojmenovávat i vlastnosti. Na první pohled jsou z názvu hnojiv patrné speciální poměry živin (N, P, K), které vyhovují konkrétní růstové fázi trav. Další velmi důležitou vlastností jsou obsahy různých forem dusíku, od rychlé až po pomalou působících.
Pomalá forma dusíku účinkuje až osm týdnů po aplikaci, což znamená, že nemusíme hnojit tak často. Porost je rovnoměrně vyživovaný a nedochází k typickým růstovým vlnám známým při používání ledkových hnojiv. Z pohledu uživatele se tato charakteristika rovná menšímu množství práce se sekáním. Navíc méně utrácíme za hnojiva.
Další benefity
Důležitými jsou také obsahy hořčíku a železa, prvků, které podporují zdravý růst a zelené zbarvení trávníku. Kromě optimálního složení je hnojivo Lovogreen originální svou zelenou barvou (po aplikaci není vidět – foto) a jemnou granulometrií (dopadne na půdu a při sekání neskončí ve sběrném koši).
Mezi další výhody těchto hnojiv patří řízené uvolňování dusíku, kombinace rychle a pomalu působících živin, jejich vyvážený obsah včetně přítomnosti mikroprvků, formulace pro jaro/podzim, ekologičnost (nižší ztráty dusíku vyplavením, nepřehnojování, menší dávky hnojiva, méně sekání). Navíc se jedná o český výrobek.
Doporučené postupy
Výživa trávníku by se vždy měla řídit určitými zásadami, na jejichž základě vytvořila Lovochemie plán celoročního hnojení pro optimální růst travních porostů a jejich co nejlepší přezimování. Dávkování u výrobků Lovogreen je stanoveno v rozmezí 3 až 6 kg na 100 m2, přičemž záleží hlavně na intenzitě hnojení nebo na půdních a klimatických podmínkách lokality.
Nejlepším startovacím hnojivem je pro travní porost po zimní růstové pauze typu ledek vápenatý Lovofert CN 15. Po 14 dnech od jeho aplikace použijeme první dávku hnojiva Lovogreen NPK 20-5-8+2MgO (duben-květen), druhou ponecháme na dobu zhruba po dvou měsících (červen-červenec).
Pro konec vegetace se doporučuje podzimní verze Lovogreen NPK 10-5-20+4MgO, přičemž záleží na klimatických podmínkách. První dávkou pohnojíme trávník v srpnu nebo v září, druhou aplikujeme v říjnu. V případě méně deštivého podzimu se může tato část přihnojení vynechat.
Správně hnojený trávník má sytě zelenou barvu, dobrý zdravotní stav a značnou hustotu. Nikdy nehnojíme, když je porost vlhký, tedy po dešti nebo za rosy, abychom porost nepopálili. Hnojivo aplikujeme pouze za sucha a trávník následně silně zalijeme.*
(Podrobnosti v Komunální technice 8/2021)