Na mezinárodní odpadové konferenci RWM v anglickém Birminghamu byly za účasti ministra životního prostředí SR Jána Budaje představeny zkušenosti s úspěšným zavedením zálohového systému na Slovensku. Prezentace slovenských zkušeností zazněla v rámci čtvrtečního programu konference na hlavním pódiu před mezinárodním publikem složeném z odborníků a profesionálů v oblasti životního prostředí a odpadového hospodářství.
Ministrova prezentace na odborné konferenci v Birminghamu byla velmi očekávaným vystoupením, protože Spojené království je jednou z několika evropských zemí, které aktuálně stojí před výzvou spuštění zálohování. Spolu s ministrem na pódiu vystoupila také Lucia Morvai, ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci neziskové organizace Správce zálohového systému, která přednášku doplnila o další informace a praktické zkušenosti s implementací.
Systém přináší ovoce
Zálohovat se na Slovensku začalo od 1. ledna 2022 a dosud se díky němu podařilo vysbírat 540 milionů plastových a hliníkových obalů, což představuje přibližně 67 % těchto obalů uvedených na trh. Zálohování tak postupuje rychleji, než očekávali původní analýzy, přičemž společným cílem je dosáhnout 90procentní návratnosti nápojových obalů do roku 2025, což je o čtyři roky dříve než vyžaduje evropská legislativa. Slovenský zálohový systém byl přitom spuštěn za rekordních deset měsíců.
Slovenský zálohový systém je technologicky spravován IT řešením slovenské společnosti Sensoneo – integrují se v něm data všech zúčastněných stran a realizují veškeré operace související s registrací, distribucí, zálohováním i logistikou.
Zálohový systém umožňuje spotřebitelům vracet nápojové obaly prostřednictvím zálohomatů nebo ručních skenerů, které využívají především menší prodejny a obchody. Aktuálně lze obaly vrátit v rámci sítě 2900 odběrných míst, která se neustále dále rozšiřuje. Průměrně spotřebitelé na Slovensku denně zálohují 3,5 milionu obalů.
Lucia Morvai, ředitelka vnějších vztahů a komunikace Správce zálohového systému, hodnotí britskou konferenci následovně: „Konference RWM byla platformou, kde jsme se mohli podělit o naše zkušenosti s implementací zálohového systému na Slovensku, což jsou pro země, které zálohování jen plánují, věřím velmi přínosné informace. I my jsme měli možnost učit se od našich kolegů z evropských zálohových systémů. Právě díky spolupráci a sdílení zkušeností jsme zvládli implementaci zálohování v tak krátkém čase. Zálohové systémy se totiž neustále vyvíjejí a také učením se jeden od druhého uzavíráme smyčku oběhového hospodářství.“
Martin Basila, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Sensoneo k tomu dodává: „Vytvoření řešení pro slovenský zálohový systém je jedním z největších projektů, které jsme dosud realizovali. Jsme nesmírně hrdí na to, že se tak můžeme spolupodílet na projektu s tak výrazným pozitivním vlivem na životní prostředí na Slovensku. Velmi nás těší, že právě na RWM v Birminghamu, jedné z největších evropských odpadových konferencí, kde i my pravidelně vystavujeme, vystoupil pan ministr s příspěvkem k tématu zálohování. Vnímáme na mezinárodním trhu velký zájem o toto téma, jakož i řešení zaměřená na reverzní logistiku. Jsme rádi, že se nám s nimi daří úspěšně etablovat i v zahraničí – jako například na Maltě, kde se náš zálohový systém bude využívat od listopadu 2022.“*