06.04.2024 | 09:04

Skupina Serco zkouší elektrická recyklační a svozová vozidla

Cílem pilotního projektu je prokázat proveditelnost elektrifikace vozového parku pro recyklaci a svoz odpadu ve městech Basingstoke a Deane, Hart a Rushmoor. Projekt by měl prokázat významné výhody recyklace a svozu odpadu elektrickými vozidly, které snižují emise a hluk, pro obyvatele žijící v pilotních oblastech.

Společnost VEV, poskytovatel řešení pro elektronické vozové parky, za nímž stojí společnost Vitol - světový lídr v oblasti energetiky - oznámila zahájení spolupráce s předním poskytovatelem veřejných služeb, společností Serco, a společností RVS na pilotním projektu elektrických vozidel pro recyklaci a svoz odpadu ve městech Basingstoke and Deane, Hart a Rushmoor.

Vozidla pro svoz odpadu (RCV) jsou klasifikována jako těžká nákladní vozidla (HGV) a při plném zatížení mohou vypouštět až 600 g CO2 na kilometr. Patří pravděpodobně k největším producentům emisí uhlíku ve vozových parcích radnic nebo jejich dodavatelů a jsou tedy prioritními kandidáty na elektrifikaci a klíčovým bodem pro změnu, aby se podařilo splnit cíle snižování emisí uhlíku do roku 2030.

Na podporu mimořádných klimatických cílů rad Basingstoke a Deane a Hart a Rushmoor spojily společnosti Serco, RVS a VEV své odborné znalosti, aby snížily uhlíkovou stopu recyklace a svozu odpadů demonstrováním možností elektricky poháněných svozových vozidel (eRCV).

Přestavba na elektrický pohon

Společnost RVS v rámci pilotního projektu zrenovovala a přestavěla dvě dieselová vozidla RCV na nová elektrická vozidla. Tento proces vede k nižší uhlíkové stopě při výrobě ve srovnání s výrobou nového elektromobilu od nuly a zároveň k vyřazení dieselového vozidla z vozového parku.

S využitím svých odborných znalostí v oblasti elektrifikace vozového parku společnost VEV dodala a nainstalovala nabíjecí infrastrukturu pro vozidla eRCV a nasadila svou na míru vytvořenou platformu pro správu vozového parku VEV-IQ, která umožňuje sledovat výkonnost během pilotního projektu.

VEV-IQ bude v průběhu pilotního programu sledovat řadu parametrů, včetně provozních tras vozidel eRCV, plánů nabíjení, spotřeby energie a úspor CO2 pro městské rady a společnost Serco.

Projekt vychází z počátečního posouzení proveditelnosti elektrifikace, které VEV řešila ve městě Rushmoor. Pilotní projekt prokáže významné výhody sběru odpadu elektrickými vozidly, které snižují emise a hluk, spolu s provozními výhodami vozidel eRCV a stanoví obchodní důvody pro společnost Serco, aby elektrifikovala svůj vozový park pro svoz odpadu.

Více v časopisu Komunální technika 4/2024.*