12.08.2013 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Široký výběr a jasná volba

Pro manipulaci s materiálem má značka New Holland k dispozici ucelený sortiment strojů, které jsou schopné reagovat na různé potřeby zákazníků. Jejich provozní hmotnost sahá od 2300 až po 27 300 kg s výškovým dosahem 2,85 až 16,6 m.

Podívejme se na možné využití nakladačů a manipulátorů v oblasti komunální techniky.
Výběr je možný z těchto modelových řad:
• Smykem řízené kolové nebo pásové – celkem osm modelů.
• Teleskopické manipulátory New Holland Construction – devět modelů.
• Teleskopické manipulátory New Holland Agriculture – pět modelů.
• Kompaktní kolové nakladače – čtyři modely.
• Kolové nakladače – sedm modelů.
Smykem řízené nakladače

Tyto stroje jsou určené především pro práci v omezených prostorech a s menším množstvím materiálu. Díky velmi rychlému pracovnímu cyklu umí teoreticky naložit asi 25m3 nebo 40 t materiálu za jednu hodinu, což znamená přibližně čtyři střední nákladní vozidla – pochopitelně s ohledem na limit výšky bočnic. Zde využijete velkou výhodu nakladačů New Holland – patentovaný výložník SuperBoom, který zajišťuje maximální dopředný dosah, a tím umožňuje nakládat materiál na střed ložné plochy.
Smykem řízený nakladač pracuje také zpravidla v rámci jednoho areálu, protože po komunikacích se může pohybovat pouze rychlostí do 20 km/h. Velkou výhodou je možnost osazení stroje kromě klasické lopaty širokou paletou příslušenství, jako jsou například zametače, podkopy, frézy, kladiva...

Teleskopické manipulátory

Největší výhodou teleskopických manipulátorů je velký výškový dosah, jenž sahá od 6 do 16,6 m a skvělá manévrovatelnost s možností krabího či šikmého chodu. K dispozici jsou jak ve stavební, tak zemědělské verzi. Druhé jmenované mají slušný tahový výkon, takže jsou schopné projet i složitějším terénem. Osazují se zadním závěsem a vzduchovými brzdami, takže mohou táhnout také naloženou vlečku.
Vybavené jsou mechanickou převodovkou PowerShift a na komunikacích dosahují rychlosti až 40 km/h, což je již akceptovatelné pro silniční provoz. Stroje ve stavební verzi jsou těžší, mají lepší zvedací vlastnosti, vyšší dosah a možnost zajištění pomocí stabilizačních patek. Na rameno pak lze snadno připojit dálkově ovládanou montážní plošinu, s níž je možné bez problémů například prořezávat stromy v parcích a podél komunikací.
Samozřejmostí je využití této techniky při nakládání materiálu a práci s velkoobjemovými lopatami. Manipulátory se nazývají proto, že nejsou primárně určené pro rozpojování materiálu – srovnávání povrchů a další práce.

Kompaktní kolové nakladače
K dispozici jsou s výkony 52 až 78 k s provozní hmotností 4,6 – 5,8 t a výškovým dosahem okolo 3,5 m. Hlavním využitím v oblasti komunální techniky jsou menší skládky materiálu a pak především sběrné dvory, kde tyto stroje nakládají odpad do sběrných nádob, přetahují lehčí kontejnery (s hmotností okolo 5 t) a s paletizačními vidlemi nakládají a skládají kamiony.
Díky své robustnosti se kolové nakladače velmi dobře osvědčily při práci s frézou na asfalt při opravě výtluků, kde jsou na rozdíl od smykem řízených daleko stabilnější a mají dostatečně výkonné hydraulické čerpadlo.

Těžké kolové nakladače
Jak sám název říká, hodí se především k nakládání nejrůznějších materiálů ve velkém objemu. U vyšších modelů stoupá především nosnost – ne výškový dosah. V komunálních službách slouží nejčastěji k nakládání posypového materiálu, štěrku či soli, nebo velkých balíků v teplárnách. Protože jsou dostatečně robustní, zvládnou překládat i dlouhé klády či sloupy, které mají kvůli velké páce velmi těžké „konce“.
Nakladače disponují ze všech představovaných strojů nejvyšší rypnou silou, takže se z uvedené techniky nejlépe hodí pro rozpojování materiálů – například zeminy v kompostárnách, nebo pro manipulaci s materiály na skládkách, kde snesou i hrubší zacházení. Zpravidla pracují v rámci jednoho areálu, v jehož prostorech jsou schopné přepravovat ve velkoobjemové lopatě (7 m3) i značná množství materiálu (například v bioplynové stanici musí nakladač denně přeskladnit minimálně 100 t materiálu).
Menší modely jsou způsobilé pro provoz po komunikacích, kde se pohybují rychlostí do 30 km/h. Klasickým reprezentantem této skupiny strojů pro využití v oblasti komunální techniky je nakladač W170C.

Nižší spotřeba, vyšší výkon
Specialitou značky New Holland u kolových nakladačů je systém SCR, který řeší emisní limity prostřednictvím kapaliny AdBlue. Vzhledem k tomu, že téměř každá firma působící v oblasti komunální techniky vlastní nákladní automobil, který zpravidla kapalinu AdBlue využívá také, nemusí ji logistika AdBlue zajímat a může se soustředit pouze na výhody, které systém přináší. Jde především o nižší spotřebu pohonných hmot – u modelu W170C konkrétně 10 l/h.
Dalšími výhodami jsou lepší provozní parametry motoru (lepší průběh krouticího momentu, živější motor), nižší náchylnost k proměnlivé kvalitě nafty (především v oblasti různého podílu biosložky) a nižších nároků na chlazení.
V případě, že vás některý z nakladačů zaujal, neváhejte kontaktovat některého z autorizovaných prodejců, který vám rád poskytne více informací a případně domluví i zapůjčení předváděcího stroje.

Popisek: Těžké kolové nakladače se uplatní zejména při manipulaci se značnými objemy materiálů v kompostárnách, na skládkách či bioplynových stanicích. Systém SCR přináší úsporu PHM, u modelu W170C (snímek) až 10 l/h

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down