Po obou stranách historické zemské hranice mezi Čechami a Moravou se v Jihočeském kraji, okrese Jindřichův Hradec, rozkládá Strmilov, jemuž byl v roce 2006 navrácen status města. V pěti místních částech žije v nadmořské výšce asi 550 m na rozloze okolo 3000 hektarů necelých 1500 obyvatel.
Do Strmilova jsme se vypravili pohovořit nejenom o komunální údržbě obecně, ale především v souladu se „zeleným“ měsíčním tématem bylo hlavním cílem červencové návštěvy posbírat zkušenosti s žací technikou značky Walker, kterou tady úspěšně provozují už pět let.
„Sekačku Walker C20 jsme si vybrali po pečlivém zvažování především s ohledem na bezproblémovou údržbu členitého terénu s častými překážkami, který ve Strmilově převažuje. Poprvé jsem tento stroj zaznamenal v klipu na internetu a hned mně padl do oka. Po bližším seznámení mě zaujal především vysokou produktivitou práce a dobrým poměrem ceny ke kvalitě a výkonu. Protože jsme měli volné finanční prostředky, dlouho jsme neváhali a pořídili si ho,“ poznamenal starosta Strmilova Martin Novák a navázal:
„Značnou výhodou této sekačky je kvalitně a rychle odvedená práce, dobrý sběr, až doslova napěchování trávy do zásobníku. Koš proto není potřeba tak často vysýpat. Díky čelnímu žacímu ústrojí je nutnost dosekávání okrajových míst s pomocí jiných prostředků minimální. Walker obstojí na jedničku také při práci v okolí stromů, pod lavičkami a jinými překážkami nebo v okolí křovin. Vyzvednu jednoduché ovládání, na které si zvyknete velmi rychle. Stačí nastavit otáčky motoru a pomocí dvou pák měníte rychlost a směr jízdy. Náměstí jsme s ručně vedeným strojem sekali celý den, teď máme hotovo za necelé dvě hodiny. Z vlastní zkušenosti oceňuji i odolnost stroje. Jednou nebyli k dispozici zaměstnanci, tak jsem se práce ujal sám. V mírném svahu jsem poněkud zazmatkoval a vzal za ovládací páky jinak, než by bylo potřeba. Skončil jsem v potoce po pás v bahně, ale sekačka i já jsme přežili bez újmy na zdraví. Přes tuto mrzutost pracuji s technikou Walker rád i nadále. Opravdovým relaxem je, když si mohu posekat fotbalové hřiště. To pak práce pěkně odsýpá.“
Všechno má podle Martina Nováka své pro a proti. Minusů u stroje Walker zaznamenali ve Strmilově minimum. Základním předpokladem pro úspěšnou práci a bezproblémový provoz je správná obsluha. Pokud tráva přeroste nebo je velmi mokrá, musí přijít ke slovu křovinořezy. Nevýhodou je, že se posekaná zeleň vysypává na zem a poté je potřeba ji posbírat s pomocí nakladače. Příště by už starosta Strmilova volil žací techniku s vysokým zdvihem zásobníku.
„Dobře si uvědomujeme problém se sháněním kvalifikovaných pracovníků, který v budoucnu ještě naroste. Právě díky nákupu nové výkonné techniky se mu snažíme předejít,“ uzavřel starosta Novák.*
(Podrobnosti v Komunální technice 8/2021)