06.06.2012 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šetří čas a zefektivňuje třídění

Zřejmě každý provozovatel kompostárny řešil nebo řeší problém s tím jak docílit správného poměru jednotlivých složek zpracovávaného materiálu a jak zabránit tomu, aby se do něj zbytečně nedostávaly nežádoucí segmenty. Často býváme svědky toho, že se kompostují například zbytečně velké kusy dřeva, které by určitě našly smysluplnější využití v teplárenských provozech. Někdy má zase materiál směřující do teplárny vysoký podíl hmoty vhodnější spíše pro zpracování v kompostárně. Strojem, který se snaží tento problém úspěšně řešit, je třídič německé výroby Hirschauer Green Screener.

Tento stroj určený ke třídění a prosívání umožňuje profesionální zpracování biologického materiálu na vysoké úrovni. V technologické lince s drtičem navíc probíhá drcení, třídění i prosévání v jednom pracovním úkonu, což šetří nejen čas, ale především potřebu pracovní síly i finance. Ekonomiku provozu tohoto zařízení umocňuje i fakt, že po jeho nasazení je připraven materiál hned ve třech možných frakcích zvlášť určených pro prodej do teplárny a zpracování na kompost.

Čerpali z vlastních zkušeností a potřeb

Společnost Hirschauer sídlící v německém Windachu západně od Mnichova sama provozuje dvě kompostárny (Kaufering a Hofstetten) zabývající se výrobou produktů té nejvyšší kvality. Při vývoji a konstrukci nového typu třídiče tak bylo možno využít praktických zkušeností a potřeb kompostářů opravdu z první ruky.
Výsledkem vývoje stroje, který na český trh dodává společnost Wincorp Agri, je balistické prosívací zařízení pracující s garancí maximálního výkonu a zaručující dokonalé třídění dřeva a rostlinné frakce. V jednom pracovním úkonu se spolehlivě vytřídí tři frakce - dřevo lze prodat do teplárny bez nutnosti dalšího zpracování, prosetý materiál je určený k zakládce kompostu nebo pro využití v bioplynových stanicích a třetí frakcí je odpad.
Síto dokonale vyseparuje jak suchý, tak i mokrý čerstvý rostlinný materiál s příměsí zeminy. Díky speciálnímu uspořádání a profilování síta je prakticky zcela vyloučeno nebezpečí jeho zanášení (samočisticí efekt). Stroj se výborně hodí i k následnému zpracování materiálu z jiných prosívacích strojů a může tak pracovat i samostatně bez závislosti na drtiči. Nicméně v lince s drtičem plněným nakladačem je provoz třídiče zřejmě nejefektivnější.

Provoz s řadou výhod

Kromě již uvedených úspor času a pracovní síly je velkou výhodou třídiče Hirschauer Green Screener extrémně nízká spotřeba energie. Stroj může pracovat s vlastním dieselovým nebo elektrickým motorem, případně může být agregován s drtičem nebo sítem a využívat při práci jejich pohonných jednotek. Jeden z prvních vyrobených třídičů (byl vyroben v roce 2010 ve spolupráci s firmou Strohmeier GMbH), jež jsme mohli vidět v praxi v areálu rakouské firmy Lengel v provozu kompostárny v katastru obce Schwadorf nedaleko Vídně, byl poháněn motorem o výkonu pouhých 32 kW. K dispozici je ale i verze stroje s kompletní výbavou a vyšším výkonem s motorem 70 kW.
Velikost požadovaných vyseparovaných frakcí je plynule hydraulicky nastavitelná během třídicího procesu. Není tedy třeba mít k dispozici víc sít s různou velikostí ok, jak je tomu například u bubnových třídičů. Velikost tří finálních frakcí se pohybuje v rozměrech 0 až 20, 20 až 40 a 40 a více milimetrů. Optimální nastavení síta obsluha rozpozná během několika málo minut po zahájení činnosti.
Balistický princip zařízení umožňuje nastavení v rozmezí 45 až 55 stupňů, pokud uživatel požaduje úplnou separaci dřeva, probíhá třídění v horizontální poloze. Pro dokonalé vytřídění je možné přidat další síto. Síto opatřené hvězdicemi s průměrem 32 cm pracuje při rychlosti 200 ot/min.
U nově vyráběných třídičů nechybí ani magnetický separátor kovů, nicméně tímto zařízením bývají vybaveny i některé z modelů drtičů, takže kov se na dopravník třídiče prakticky nedostane.
Stacionární stroj je možné naložit hákovým systémem na podvalník, případně je možné dodat stroj se silničním podvozkem s tandemovou nápravou a možností přepravní rychlosti 80 km/h.
Další výhodou je také jednoduchá obsluha třídiče, jeho snadné čištění a údržba.
Stroj lze dodat s dávkovacím zásobníkem. Pokud třídič pracuje samostatně bez drtiče, má k dispozici kontejner s objemem 8 m3. Ten je nejčastěji plněn nakladačem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down