07.01.2019 | 07:01

Senzory budou monitorovat odpad v Praze

Společnost Operátor ICT, která má v Praze na starosti testování a implementaci inteligentních a inovativních řešení, uzavřela výběrové řízení na monitorování odpadu v českém hlavním městě. Vítězem se stal návrh, který využije technologii společnosti Sensoneo - globálního poskytovatele komplexních řešení pro chytrou správu odpadu.

„Hlavním cílem pilotního projektu je vytvoření efektivního nástroje pro monitorování zaplněnosti a stavu podzemních odpadových nádob se separovaným odpadem. Tento nástroj přinese Praze nové informace, na základě kterých bude možné optimalizovat svozové trasy, vytvořit prediktivní model plánování svozů a umístění nových odpadových nádob,“ uvádí k projektu Chytrý svoz odpadu Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, a pokračuje:

„Kromě měření hladiny zaplněnosti chceme vyzkoušet například i technologii pro detekci ucpání šachty pro vhoz a automatickou detekci požáru. Data ze senzorů, kterými bude osazeno 420 podzemních kontejnerů se separovaným odpadem, budeme moci okamžitě začlenit do datové platformy hlavního města Prahy Golemio a následně pro potřeby města tato data využívat. Celý projekt zapadá do koncepce Smart Prague 2030, ve které si Praha definovala jako jednu z oblastí i bezodpadové město, které je postaveno na odpovědném, inteligentním odpadovém hospodářství. Navíc díky poznatkům, které vzejdou z tohoto pilotního projektu, bude moci město rozhodnout, zda monitorování v budoucnu rozšířit na území celého města.“

Více v časopisu Komunální technika 1/2019.*