Na přelomu srpna a září se v areálu usedlosti Švamberk nedaleko Českých Budějovic konal již sedmý ročník největší předváděcí akce profesionální zahradní a komunální techniky na jihu Čech. Třídenní Demopark zde pravidelně pořádá společnost Avistech a akce rok od roku díky množství předváděných strojů rozhodně nabývá na významu.
Nejinak tomu bylo i letos, kdy si mohli návštěvníci během tří dnů prakticky vyzkoušet 54 strojů. Největší zastoupení, čítající hned deset modelů, měly univerzální kolové nakladače Avant s třemi desítkami pracovních adaptérů (v nabídce je ovšem použitelných adaptérů více než stovka). Nechyběl ale ani průřez dalším sortimentem, jež společnost Avistech s úspěchem nabízí a servisuje. Zástupci 91 firem zabývajících se profesionálně zahradnickými či komunálními pracemi, kteří se letošního Demoparku zůčastnili, si tak mohli vyzkoušet například jednoosé nosiče agria nebo Rapid, žací stroje s nulovou osou rotace Scag, mulčovače i žací stroje AS Motor, příkopová ramena McConnel, štěpkovače Jensen, drtiče Eliet, kloubové univerzální nosiče Holder, či malotraktory Iseki nebo Kioti. Mezi vystavenou technikou nechyběly ani pracovní plošiny Leguan či technika značky Balfor.
„Jihočeský Demopark pořádáme již tradičně od středy do pátku a s každým ročníkem se snažíme organizaci o něco vylepšit. Letos se tak mohli návštěvníci těšit nejen na vystavené technické novinky, ale i nové gurmánské speciality a připraveno pro ně bylo i „Švamberkovské klání“ v podobě jízdy zručnosti s technikou Scag. Velice nás samozřejmě těší, že si lidé pravidelně nacházejí do Švamberku cestu a především, že se rekrutují z řad opravdových vážných zájemců,“ hodnotí sedmý ročník švabereckého Demoparku jednatel společnosti Avistech Ing. Roman Guichen.
Nechyběly novinky
Od loňského ročníku přibyly mezi představenými stroji nové modely, ale i nové značky.
„Námi nabízený sortiment jsme od loňska rozšířili například o produkty značky Scag. S prodejem těchto strojů jsme začali letos v květnu a již jsme sedm těchto strojů zdárně umístili na trhu. Zdá se tedy, že jde o značku, která do našeho portfolia velice dobře zapadá.
Stálicí jsou samozřejmě kolové nakladače Avant a zde je pro letošní rok připraveno hned několik novinek. Rád bych zmínil například novou kabinu DLX, model nakladače Avant 525 LPG s pohonem na zemní plyn, novinkou v modelové řadě 400 je nakladač s označením 419, určitě zajímavá bude i žací nástavba se sběrem s pracovním záběrem 150 cm, třídicí lopata Avant REMU nebo podkopové rameno Avant 260. Ovšem novými modely nakladačů a příslušného nářadí výčet novinek ještě nekončí. Do nabídky jsme ke stávajícím malotraktorům Iseki přibrali i značku Kioti. Tyto traktory by měly být určitou alternativou. Zákazník si může udělat srovnání a rozhodnout se podle svých pocitů i stavu své peněženky. A oproti minulým letům jsme rozšířili i sortiment jednoosých nosičů,“ vypočítává novinky letošního roku Roman Guichen.
Co nového u Avantu
Jak již bylo řečeno, během roku se objevilo mezi produkty značky Avant hned několik novinek. Nová kabina DLX vychází ze zcela nové koncepce. Je celá prosklená, použito je bezpečnostní sklo. Lepší výhled zajišťuje také nová vpředu rozšířená koncepce rámu. U modelů řad 600 a 700 je možné kabinu za příplatek vybavit klimatizací. Pozitivních změn doznalo i řešení ergonomických prvků uvnitř kabiny.
Od konce léta přibyl mezi dodávané nakladače Avant model 525 LPG. Je poháněn tříválcovým motorem na zemní plyn Kubota s výkonem 23,8 k. Další technické prvky jsou shodné s modelem 520. Ke změně došlo pouze u pracovní hydrauliky, kde jsou použita dvě shodná zubová čerpadla o maximálním průtoku 18 l/min. Pojezd nakladače je řešen jako hydrostatický, každé kolo má vlastní hydromotor. Maximální pojezdová rychlost dosahuje 10 km/h. Nakladač pracuje s maximální zvedací výškou 2820 mm při zvedací kapacitě 950 kg.
Další novinka se letos na podzim objevila mezi nakladači Avant řady 400. Model 419 s hydrostatickým pojezdem koncepčně vychází z modelu 420, pohání jej ovšem vzduchem chlazený dvouválcový motor Kohler s výkonem 20 k. Shodná je i konstrukce ramene, Avant 419 je ovšem o zhruba 100 mm delší. Plochá konstrukce zvedacího ramene zajišťuje s teleskopem zvedací výšku 2,8 m při maximální zvedací síle 550 kg.
Novinkou mezi agregovatelným nářadím je například podkopové rameno Avant 260, které plně nahrazuje dosud vyráběné modely 220 a 250. Je vybaveno novým systémem ovládání s možností regulace průtoku. Ovládání je tak daleko přesnější. Zařízení je vybaveno jednotlivě ovládanými hydraulicky stavitelnými nohami.
Za pomoci konstrukce aktivního síta odděluje frakce zeminy třídicí lopata Avant REMU. Získanou zeminu lze následně využít při realizacích a úpravách terénu. Lžíce má objem 180 l při šířce lopaty 1100 mm.
Velmi dobrým pomocníkem může být při sečení vysoké staré trávy rotační sekačka se sběrem a pracovním záběrem 1500 mm. Sběrný koš má kapacitu 800 l. Pracovním orgánem žacího stroje jsou tři nože, výška sečení je nastavitelná od 25 do 100 mm. Zásobník je možné vyklápět do výšky více než dva metry. Žací stroj je určen pouze pro modely řad 600 a 700.
Roman Paleček
Celý článek je uveřejněn v čísle 10/11 časopisu Komunální technika.